Mesajı Okuyun
Old 17-04-2017, 13:18   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Sayın meslektaşlarım merhaba;

Meslekte tecrübem az, sizlere danışmak istediğim bir husus var.İşin içinden bir türlü çıkamadım.

Müvekkilin babası sağlığında evini kiraya veriyor. Ancak yazılı bir kira akdi yok. Kiracı senelerce bu evde oturuyor. 3 sene evvel müvekkilin babası(kiralayan) vefat ediyor. oğulları artık kira parasını almaya başlıyor fakat sonra ne oluyorsa 19 aydır kira ödenmeden oturmaya devam ediyor. Toplamda 5 kardeşler. oğullarından 1 tanesi o evin de bulunduğu binayı yıkıp yeniden inşa edecek(yasal çerçevede tabiki) Bunun için bana geldi ve ihtarname çekmek istediğini söyledi. Tahliye ve 19 aydır ödenmeyen kira alacağını istiyor. "Evin miras yoluyla intikal ettiğini ve paylı mülkiyete çevrilse dahi tahliye bölünemeyeceğinden tek başına tahliye isteyemeyeceğini, hatta sadece kendisinin ihtarname çekmesinin de uygun olmayacağını" anlattım. (Yine de ihtarname çektik fakat netice tabiki alamadık)

Neyseki kiracı geçen gün evi kendi rızasıyla boşalttı fakat hala 19 aylık kira bedeli ödenmedi. Bu kez müvekkile "toplam kira alacağını icra yoluyla alamayacağını, kendisinin sadece kendi payına düşen kısmı icra takibi konusu yapabileceğini" anlattım.(umarım doğru biliyorumdur, lütfen düzeltin)

Sonuç olarak müvekkilin ısrarları sonucu ilamsız takip ile 19 aylık kira alacağını takibe koyduk ve tabiki itiraz etti.

Sormak istediğim hususlar şunlar:
-Şimdi kiracı, takibi açan şahısla arasında kira akdi olmadığını, babasıyla sözlü kira ilişkisi olduğunu söylüyor. Dolayısıyla oğluna kira borcum yok diyor. Bu durumda sulh hukuk mahkemesinde itirazın iptali davası açsam, zorunlu dava arkadaşlığı dolayısıyla ve kiracı kiralayan ilişkisi olmadığı için reddedilecek diye düşünüyorum. Haksız işgal sebebiyle ecrimisil talep edebilir miyim? Ve tabii bunu ölenin mirasçılarından yalnız birisi talep edebilir mi? (yanıtın hayır olduğunu neredeyse duyar gibi oluyorum ama çözüm bulamadım)

-İkinci olarak; diyelim ki itirazın iptali davası açtım. Elde ne ödeme belgesi var ne kira sözleşmesi var. Kiracı da itiraz dilekçesinde elden ödeme yaptığını ancak müvekkilin diğer kardeşine ödediğini söylemiş. Oysaki ortada ödeme yok.(en azından ben yok diye biliyorum=)) Elden ödeme durumunu kiracının mı ispat etmesi gerekli? Çok uzun yazdığımın farkındayım özür dilerim ama dediğim gibi işin içinden çıkamadım. Nerdeyse kendi başına aldığım ilk işlerimden birisi sayılır.

Not: Toplam kira alacağı, yıllık üfe-tüfe artışları ile birlikte 7.940,00 TL.

Mesajınızda çok şey sormuşsunuz. Yanlış bilgiler de mevcut. Benim de detaylı cevap yazacak zamanım yok. Ama kısaca yanlış yoldan gittiğinizi yazabilirim.

1- Siz icra takibini "Muris X'in mirasçısı Hüsamettin Kesekağıdı" şeklinde mi, açtınız? İfadenizden böyle olmadığını anlıyorum. O zaman kiracının "Ben murisin kiracısıyım, sizi tanımıyorum" şeklinde itiraz etmesi haklı. Bence yeni bir takip yapın.

2- İcra takibini açarken yukarıdaki gibi doğru isimle açsaydınız bile, "itirazın iptali" davasını açmayın derdim. Çünkü iştirak halinde(muhtemelen öyledir) mülkiyet sözkonusu ise tüm paydaşlar icra takibi açmalıydı. Dava sırasında davaya muvafakat alabilirsiniz ama geriye dönüp icra takibine muvafakat alamazsınız. O nedenle davanız red edilir.

Şimdilik bu kadar.