Mesajı Okuyun
Old 22-11-2012, 17:52   #4
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan feyzaday
Barolar Birliğine sormadım şimdiye kadar, sorar sonucu burdan bildiririm.

Sormayın bence. Geçtiğimiz yıllarda, İstanbul Barosu tarafından düzenlenen ve "Bağlı Çalışan Avukatların Sorunları" konulu bir etkinliğe katılmıştım. Sanırım "bağlı çalışmak" deyince herkes kamu avukatlığını anlıyor olmalı ki saatlerce kamu avukatlarının sorunları konuşuldu. Sonunda kendi durumumu da izah ederek bir avukatın hem bir şirkette tam zamanlı çalışmasının hem de bir büro açarak serbest avukatlık yapmasının mümkün olup olmadığını sordum. Soruma cevap alamadım elbette. Çünkü kimse bunu düşünmemiş.

Bence, bir avukatın hem bağlı hem serbest çalışması mümkündür. Avukatlık kanununa göre bir şirkette avukatlık yapmak, avukatlıkla bağdaşan işlerdendir. Herhangi bir disiplin soruşturmasının olmayacağını düşünüyorum.

Devlet, avukatın şirketten aldığı maaştan vergi almaktadır. Bürosunda yaptığı işlerden de vergi almaktadır. Bu nedenle vergi idaresi bu durumdan memnundur ve herhangi bir müdahalesi olmamaktadır.

Avukatın SGK primi, çalıştığı şirket tarafından ödenmekte olduğundan SGK da durumu sorgulamamaktadır. İlave bir prim de istememektedir.

Böylece ortaya tam bir "alan memnun, satan memnun" durumu çıkmaktadır.

Saygılarımla