Mesajı Okuyun
Old 13-12-2007, 12:24   #32
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Cımbızı berber kalfaları iyi kullanır.

Saim Bey...

Cımbız deyince, belki bende berber kalfalığı yapmışımdır zamanında bu nedenle cımbızı iyi kullanıyorumdur Şakacı kişiliğinizi hissediyorum, cevap vermeden edemedim.

Yaş önemli değil önemli olan yeterlilik dediniz ama RÜŞT diye bir kavram var biliyorsunuz.. Yaşla kazanılır.. Türkiye ' de 18 yaşın ikmali ile İsviçrede 21 bildiğim kadarı ile bir kısım ülkelerde 22 olanı var Eskiden 25 miş...

Demekki yaş önemli hatta yeterliliğin ön koşullarında en önemlisi sanki, temyiz kudreti falan hukuki ehliyet koşulları içerisinde sayılır, ama temyiz kudretinin yaştan önce kazanıldığı düşünülür.. Temyiz kudretini haiz bir kimsenin belirli bir yaşa ulaştığında reşit olduğu kabul edilir.. Niye böyle biraz düşünün isterseniz...

Benim büyük oğlum 15 yaşında, Adı Melih görünüm olarak 20 gösteriyor, olgunluk olarakta öyle, güzelde araba kullanır. Şimdi Melihe ehliyet verelim denilse olabilir derim.. Çünkü yeterliliği var bence.. Ama reşit değil henüz.. Ne kadar güvensemde ehliyet almasını istemem rüşt yaşını beklemesini isterim zira olgunluk ve deneyim önemli ve birazda yaşla alakalı. Erkenden ehliyet alması hatalı olabilir.. Ayrıca bir kaza haberi tüm vebali benim üstümde bırakır..

Ben diyorumki Hakimlik Rüştü 30 olsun..

Dediğimin hepsi bu, haksızmıyım..

Saygılarımla...