Mesajı Okuyun
Old 14-05-2012, 20:36   #18
Av.Özgür AKIN

Alıntı:
Yazan Haşim Savaş
Yargı birliği sağlanmadıkça idari ve adli yargı kararlarındaki çelişkileri daha uzun süre yaşayacağız. Ben adlî-idarî yargı ayrımını çok saçma buluyorum. Bence Danıştay kaldırılıp yargı, Yargıtay şemsiyesi altında toplanmalıdır. Nasıl ki ceza-hukuk daireleri var, ayrıca idare ve vergi daireleri de olmalı. Ceberrut devlet anlayışı böyle yok edilebilir. Devlet lehine karar vermek için oluşturulmuş mahkeme mi olurmuş! Danıştayın kaldırılmasının en kestirme çözüm olacağını düşünüyorum. Vatandaş-devlet eşitliği ancak böyle sağlanır.İşte o zaman ne kamulaştırmasız el atmadaki tazminat problemi kalır, ne farazi zarar uygulamasındaki çift başlılık, ne kısmi dava açmadaki problem kalır. Yeni Anayasa düşüncesi varken bu konu gündemde tutulmalı. Hukukçular bu noktadan bastırmalı diye düşünüyorum. Bu konuda yazdığım bir de makalem var. Saygılarımla...

Sayın Haşim SAVAŞ
Umut ettiğiniz tüm hususlara canıgönülden katılıyorum dilerim tüm arzularınız gerçekleşir....

Hukuksuzluklarla mücadele yerine yeni ve gelişen durumlara ayak uydurmaya çalışan meslektaşlarımı ise hayretle izliyorum...

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu'nun sözünü hatırlamakta fayda var sanırım ; ”Ne varsa durduruyoruz. Yok, durdurma yok artık. İlerleme var."

İmar planlarının fiilen hayata geçirilmemesi nedeniyle açılan davalar kamulaştırmasız el atma davaları değildir. Bu tip davalar haksız fiil nedeniyle uğranılan zararın tazmini davalarıdır. Kamulaştırmasız el koyma hükümleri kıyasen uygulanır.Bu davalar sonucunda elde edilen ilamlarda Haciz yasağı yoktur.....Kamulaştirmasız el koymadan kaynaklanan davalarda elde edilen hükmün haciz yasağı nedeniyle icra olunamayacağını söylemek hukuksuzluğa ortak olmaktan başka birşey değildir...

İdare mahkemesi şöyle karar verecek böyle karar verecek demek tamamı ile hayal tüccarlığıdır.

Uyuşmazlık mahkemesinin kararı neden ve hangi gerekçe ile savunulur anlayamıyorum? İdare Mahkemesi hangi gerekçelerle bu sorunları daha adilhane çözülmeyecek lütfen sayın meslektaşlarım bu soruyu cevaplasın!!!