Mesajı Okuyun
Old 19-11-2020, 18:57   #5
Av.şükrü söğüt

Sayın meslektaşım. uygulama da tapulu taşınmazların satış işlemlerinde taraflar satış konusu taşınmazın emlak vergi değerini belediyeden öğrenerek ve bu miktarın biraz üzerinde bir değer belirterek tapuda satış işlemlerini yapmaktadırlar. Değerin düşük bildirilmesindeki ana amaç daha az alım satım harcı ödemektir. Bugün itibariyle alıcı yönünden yüzde 2 satıcı yönünden de yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 alım satım harcı ödenmektedir.(artı 345 TL de döner sermaye için para alınmaktadır).savcılığa dilekçe verdiğiniz zaman savcılığın yapacağı ilk iş vergi dairesi müdürlüğüne ihbar yazısı yazmak olacaktır. Vergi dairesi de hem sizin müvekkilinizden hem de satıcıdan hem de cezalı olarak bu eksik ödenen alım satım harçlarının ödenmesini isteyecektir. Harç yükümlüsü kanunen alıcı ve satıcı olduğundan ödemiş olduğunuz bu parayı satıcı dahil kimseden isteyemezsiniz. Ayrıca ortada dolandırıcılık suçu da yoktur. Müvekkilinize satış bedeli uygun gelmiştir. Ve akdi kurarak taşınmazın mülkiyetini devir almış ve satış bedelini de ödemiştir.satıcının bedeli az istemesi veya az para almış olması emlakçı ile satıcı arasındaki bir iç sorundur. Bu nedenle ortada herhangi bir suçta yoktur. Saygılarımla.