Mesajı Okuyun
Old 28-02-2007, 09:25   #23
ragıp

Daha önce, ayrımcılığın sözkonusu olduğu forumlarda da yazdım. Aydın kadınların (özellikle feminist tabiri kullanmadığıma dikkat edin) ayrımcılık konusundakiki hassasiyetini anlıyorum. Ancak anlamadığım, aşırı tepki, yanlış sonuçlara yol açıyor.
Burada sorun, bayan stajyer aranması değil bana göre. Kadın erkek, ayrımcılığana gelmeden kişi hakkının zedelenmesi söz konusu.
Hem anayasaya "angarya yasaktır" yazacaksınız; Hem avukatlık kanununa "staj ücretsizdir" "stajyerler ücretli işte çalışamaz" yazacaksınız. Hem de, çalışmak üzere stajyer arayacaksınız.
Stajyerler, mesleki bilgi ve tecrübelerini artırmak için staj yapar. Çalışmak için için değil. İlan veren arkadaş, dosya memuru arıyor. Ama onun ücreti, sigortası,yemeği vs. ile uğraşmak yerine; Bedavadan eleman çalıştırmayı tercih ediyor.
İşte bu konuda sayın admine katılmıyorum. Bu haliyle bu ilan, hukuka da aykırıdır.
Eğer, bu asgari koşul sağlanır, stayyeri, salt staj yapması için bir avukatın yanında görürüsek; Erkek stajyer mi, bayan stajyer mi diye seçiminin ayrımcılık olup olmadığını tartışabiliriz.