Mesajı Okuyun
Old 09-07-2009, 17:19   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Temel üstü ruhsatı alınmasında makul süre nedir

Gayrimenkul satış vaadi suretiyle daire karşılığı inşaat sözleşmelerinde inşaatın bitim süresi olarak kalıplaşmış olarak " temel üstü ruhsatının alınmasından itibaren 24-36-48 ay içinde bitirilecektir" gibi sözler yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde elinde böyle bir sözleşme ile gelen vatandaşın yaptığı sözleşmede temel üstü ruhsatı alınmasından itibaren 24 ay içinde inşaatın bitirileceği yazılı olduğu halde; sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren 13 yıl geçmiş, ve inşaatın henüz % 50 si bile yapamamış bir yükleniciye inşaatı bitirmesi aksi halde sözleşmeyi fesih edeceğimiz şeklinde çektiğimiz ihtarda yüklenici "inşaatın t.üstü ruhsatı alınmasından itibaren 24 ay sonra bitirileceğini, oysa henüz t. üstü ruhsatı alınmadğı için sözleşmede yazılı sürenin başlamadığı" şeklinde tarafımıza cevap vermiştir.
Böyle bir şey olabilir mi ? Bu temel üstü ruhsatı alınmasının makul bir süresi
yok mudur ? adam sözleşmenin üzerinden 13 sene geçmiş olmasına rağmen ben temel üstü ruhsatı almadım; benim sürem henüz başlamadı diyebilir mi ?
Değerli meslektaşlarımdan öğrenmek istediğim bu hususta yargıtay içtihatları var mıdır ? bunun için makul bir süre olmalıdır. Aksi halde kötü niyetli insanlar bunu olayımızda olduğu gibi kötüye kullanabilirler. Bu hususta elinde yargıtay içtihadı olan ve bilgisi olan meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum. Saygılarımla