Mesajı Okuyun
Old 06-02-2004, 18:31   #10
Gemici

Sayın Bir Dost,

Türkçedeki deyimi hepimiz biliyoruz; “Minareyi çalan kılıfını hazırlar”
Almanların da buna benzer bazı deyimleri var.
· Kurnazlar ve açıkgözler için, “O kafasının üstüne düşmedi” diyorlar. Kafasının üstüne düşüp beyin sarsıntısına uğramadı, onun için de ne yaptığını ne istediğini biliyor anlamına geliyor herhalde.

· Birde “hiçbir şey kaynatıldığı zamandaki sıcaklıkta yenilmez” diye bir sözleri var. Bu da “iş görüldüğü kadar kötü değil, herşeyin bir çaresi bulunur” anlamında kullanılıyor. Kısacası yemeğin soğuması bekleniyor veya soğutmanın yolları aranıyor.

Bunlar Almanların kendi deyimlerimi yoksa başka yerdenmi aldılar bilmiyorum, önemli de değil. Önemli olan kaide ve kuralların var olduğu her yerde, o kaide ve kuralların dışına çıkmak için çabaların ve uğraşıların var olduğu gerçeği.

Kafalarının üstüne düşmeyen ve hiçbir şeyin kaynatıldığı sıcaklıkta yenilemiyeceğini bilen kimseler nemi yapıyor? Minarenin klıfını önceden hazırlıyorlar veya minarelerine sonradan bir kılıf uyduruyorlar.

Konumuzla ilgili olan kılıflardan en etkili olanı şu: “Firmamızda çalışan kadın ve erkek sayısındaki eşitliğin sağlanması için BİR BAYAN SEKRETER aranıyor”.

Buna sayısız başka klıflar da eklenebilir, örneğin “ben en azından on senelik meslek tecrübesi olan birisini arıyorum, senin sadece dukuz sene on bir ay tecrüben var, kusura bakma sen işime yaramazsın”. İstediğiniz sayıda “bıyıklı şişman erkeği” geri gönderebilireziniz. Bıyıkları, şişmanlığı ve erkekliği red gerekçesi olarak göstermediğiniz sürece, ayrıca istediğiniz kadar ilan verebilirisiniz, aradığınız vasıfta birisini bulabilmek için.

Saygılarımla