Mesajı Okuyun
Old 26-02-2020, 16:31   #1
oguzhanc

Varsayılan Tenkis ve Vasiyetnamenin açılması aşaması

Öncelikle kariyerinin ilk yıllarında olan bir meslektaşınız olarak daha önce açmamış olduğum bir dava türünde tecrübeli meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim
Öncelikle müvekkillerimin, murisin eşi ve murisin 1 oğlu olduğunu belirtmek istiyorum. Muris 2019 yılında vefat ediyor. Vefatından sonra 2000 yılında noterde düzenlettirdiği vasiyetname 20 gün önce açıldı. Vasiyetnamenin iptalini sağlayacak herhangi bir nedenimiz yok. Açılan vasiyetname ile muris bütün mallarını diğer 4 çocuğuna bırakıyor. Fakat zaten muris esas değerli taşınmazlarla ilgili ölmeden önce tasarrufta bulunmuş. Vasiyete konu sadece değersiz iki taşınmaz kalmış oluyor.

1.) Vasiyet alacaklılarının lehine mirasçılık belgesi çıkarmamaları için Vasiyetnameye itiraz etmemiz gerekir mi? Gerekirse bu itirazımın içeriği nasıl ne şekilde olmalı?

Muris ölmeden 1 yıl içerisinde Bir taşınmazını oğullarından birinin eşine yani gelinine bağışlamış. Ölmeden 1 yıl içerisinde ki bağışlamalar tenkise tabi diye biliyorum. Bunda bir sıkıntı yok diye umuyorum.
2.) Bağışlanan bu taşınmaz içinde davalının seçimlik hakkı söz konusu olur mu? Zira seçimlik hak ile ilgili kanun metninde vasiyet alacaklısı diye bahsedilmiş.

3.) Bağışlanan taşınmaz iyi niyetli bir 3. kişiye devredilmiş ise yapabileceğimiz bir şey olur mu?

Yine muris ölmeden yaklaşık 2 yıl öncede bir taşınmazını çıplak mülkiyet satışı ve 3. kişiye intifa devri şeklinde satmıştır. Burada da aslında mirasçılarından açıkça mal kaçırmıştır.
4.) Bu taşınmazı da tenkise tabi edebilir miyiz? İspat durumu nasıl olur?

Müvekkillerin iddiasına göre çocuklardan biri ölmeden önce murisin yüklü miktarda nakit parasını yemiş.
5.) Bu durumu davaya dahil edebilir miyiz? İspat durumu nasıl olur?

6.) Son olarak da bu dava ile ilgili önerebileceğiniz bir yol yöntem, şu duruma dikkat et, şu yoldan git diyebileceğiniz şeyler var mıdır?