Mesajı Okuyun
Old 03-07-2006, 16:53   #4
Av.H.Sancar KARACA

Sayın elvann;

Ferdileşmeye geçildiğine göre, bağımsız bölüm mailkleri her blok için Kat Mülkiyeti Kanunu'na uygun olarak Apartman Yönetimini oluşturabilirler.Her kat maliki (iskan izni alsın, almasın) Kat Malikleri kurulunun üyesidir ve kat malikleri kurul kararı onları da bağlar. Bu aşamada kooperatif tüzel kişiliğinin devam ediyor olmasının bir sakıncası olmadığı kanısındayım. Kooperatif üyesi Kat maliklerinin , Tasfiye halindeki kooperatife üyelikleri gibi bu üyelikten doğan yükümlülükleri de devam edecektir.Biten ve KMK'na uygun biçimde yönetim oluşturan bloklardaki kat malikleri ,hem Apartman Yönetimi, hem de Kooperatif Yönetimine karşı yükümlülüklerini yerine getirmek, bu bağımsız bölümlerde malik olmadan oturanlar (örn.kiracılar) ise maliklerle birlikte Apartman Yönetimine karşı sorumludurlar.

Kat Mülkiyetine uygun yönetim oluşturulmadan, mevcut kooperatif yönetimi "kömür, bakım v.s" harcama yapmış ve yapıyor ise, bu harcamaları, faydalananlardan talep etme yetkisi elbette kooperatif yönetiminindir.
Blok Yönetimi oluşturulabilir ve bu yönetim, taşınmazın bakımı yanında ısınma, temizlik v.b harcamaları yapabilir, bu yeni yönetim de bu harcamaları faydalananlardan talep edebilir. Kooperatifin yaptığı harcamaları, Kat M.Kanununa göre vücut bulmuş Apartman (ya da Blok) yönetiminin, talep edebilmesi (kural olarak ) mümkün değil. Kural olarak diyoruz, çünkü; kooperatif , her hak sahibi gibi bu hakkını usulüne uygun biçimde başka birine (Apartman, Blok ya da Site Yönetimine )devredebilir.
Tekrar kolay gelsin diyorum. Selam ve saygılar.