Mesajı Okuyun
Old 07-12-2020, 16:43   #1
Av. Zümer AYDIN

Varsayılan İpoteğin paraya çevrilmesi ile ilgili

Meslektaşlarım merhaba. Müvekkilin babası ve dedesi vefat etmiş, tapuda yaptığımız sorgulamalar sonucunda da birtakım ipoteklere rastladık. Müvekkil de mirasçı olarak bu ipoteklerle ilgileniyor. Bu tespiti biz arşivdeki tescil kayıtlarına bakarak yaptık, ipotek akit tablolarını ayrıntılı olarak göremedim. Bu ipotekler bir taşınmazın devri sebebiyle konmuş gibi görünüyor ama emin değilim. Sadece kayıtlarda belli, net rakamlar var. Bu şekilde net değerler belirtildiyse bu karz ipoteği mi olur ? Memur bana imar ipoteği olabileceğini söyledi ama kendisi de emin değil. Bu konuyla ilgili pek bilgim yok maalesef. İpotekler 1991 ve 1997 yıllarında konulmuş ve 6 sıfırlı değerler üzerinden belli rakamlar yazılarak işlenmiş. Yaptığım araştırmalar neticesinde icra yoluyla ipoteğin paraya çevrilmesi istenebilir ama bu belirtilen değerler kayıtsız şartsız bir para borcunu ifade ediyorsa o zaman ilamsız takip yapamayız diye de biliyorum. Bu net rakamları karz ipoteği sayarsak o zaman icraya başvuramaz mıyız yoksa başvurma şansımız var mıdır? Eğer takip yapabilirsek bu değerlerin günümüze de uyarlanması gerekiyor. Yapılan uyarlama sonuçlarında da çok küçük meblağlar da çıkabilir dediler. İpotek bedelinin uyarlanması davası da açılmalı mı diye düşündüm. Attığımız taş, vurduğumuz kuşa değsin düşüncesi ile müvekkili de boşa masrafa sokmak istemiyorum. Uyarlama için ayrı bir dava mı açılmalı, karz ipoteğinde de uyarlamaya ihtiyaç var mı ? Ben şuan nereden bu işe başlamalıyım yol gösterebilirseniz çok sevinirim.