Mesajı Okuyun
Old 09-04-2022, 09:30   #18
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan norrinradd
Teşekkür ederim Yücel Bey. Yalnız bildiğiniz üzere tapuda davalıdır şerhi ada parsel dışında hiçbir şey olmadığı için beyan dönemi emlak vergisi de yok. Bilirkişi raporuna kadar harca esas değer mi göstereceğim? Bir de uyapta dava türü olarak bir şey seçemiyorum. Hep kamulaştırma ve komisyon kararıyla alakalı dava türleri var, ne seçmem gerek?Son bir şey daha sormak istiyorum. Belediye bu alanı 2015'te "PARK" ilan etmiş. Hatta bunun üzerine müvekkiller yapı kayıt belgesi almışlar imar barışından yararlanıp. Tescil açısından bu sorun olacak mı?
1.Emlak vergisi beyan kaydı bulunmaz ise, dava değerini hakim bilirkişiye tespit ettirecektir.Bu durumda dava değeri olarak yaklaşık bir değer gösterilebilir.

2. Açılacak davanın adı önceki cevaplarımda da bildirdiğim gibi;"tapudaki malik hanesinin doldurulması" davasıdır. Bu ibare uyap sisteminde yer almamış ise, dava adı olarak "kadastro yada tapu tescili "veya benzeri bir adı kullanabilirsiniz. Esasen hukuki değerlendirme hakime ait olacağından sizin kullanacağınız dava adının fazla bir etkisi olamaz. Önemli olan Bu davada TMK.m.713/1 ve Kad.K.m.14'deki şartların müvekkil lehine gerçekleştiğini ileriye sürerek “taşınmazın müvekkil adına tescili ile ,tapudaki malik hanesinin doldurulmasına ve böylece kadastronun tamamlanmasına" karar verilmesini talep etmelisiniz.

3. Açılacak kadastro davası ile, kadastronun yapıldığı tarih itibari ile taşınmazın durumu esas alınarak karar vericektir. Bu yönden sonradan bu yerin imar planında park alanı olarak gösterilmesi tescile (yada fiili el atma varsa mülkiyetin aidiyetinin tespitine) engel teşkil etmeyecektir.

Benim soru konusunda söyleyeceklerim bunlardan ibaret. Başarılar dilerim.