Mesajı Okuyun
Old 28-03-2019, 09:58   #8
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Batu Han
Merhaba arkadaşlar.

3 öğrencinin evine yapılan baskın esnasında yaklaşık 300 gram kadar esrar üretilmesine yetecek miktarda kurutulmuş-yetiştirilmekte olan hint keneviri bulunuyor. Ve ayrıca yanında hassas terazi ile esrarın yetiştirildiğine dair çeşitli deliller de bulunuyor.

Fakat bu yetiştirilen esrarın tamamen içmek amaçlı kullanıldığına dair de kuvvetli emareler var.

Sormak istediğim soru şu. Biliyorsunuz Yargıtay yerleşik içtihatlarında uyuşturucu maddenin kullanım amacıyla mı yoksa ticari amaçla mı olduğuna dair kriterler getirmiş. Bu kriterler hemen her kararda kopyala yapıştır şeklinde sayılıyor. "Öte yandan uyuşturucu maddenin ele geçirildiği yer veya yakınında hassas terazi veyahut paketlemede kullanılan ambalaj malzemelerinin bulunması önemli bir belirtidir denmektedir."

Merak ettiğim şu. Sadece hassas terazi bu koşulu sağlar mı? Esasında hard diskim yanmadan önce elimde buna dair bir karar vardı diye hatırlıyorum. Tek başına hassas terazinin uyuşturucu madde ticareti anlamına gelmeyebileceği, somut olay uyuşturucu madde ticareti yapılmadığına dair deliller içeriyorsa bunların da nazara alınmasından bahsediyordu. Çünkü dediğim gibi benim elimdeki dosyada sanıkların uyuşturucu maddeyi kullanmak amacıyla tükettiklerine dair önemli deliller var. Mevcut haliyle suç sanki uyuşturucu madde ticareti gibi değil de, uyuşturucu madde ile hassas teraziyi aynı yerde bulundurma suçu gibi bir niteliğe kavuşuyor. Ceza hukukunun bu kadar şekilci olmadığını düşünüyorum.

Elinde böyle bir karar olan varsa lütfen paylaşabilir mi?

Uygulamada maalesef sadece hassa terazi ile ticaretten ceza veriliyor. Size önerim adli yada önleme arama kararı bulunup bulunmadığına ve varsa hukuka uygun olup olmadığına bakmanız. Yargıtay bu hususa daha çok dikkat ediyor