Mesajı Okuyun
Old 03-10-2008, 15:54   #2
üye8180

Sayın Konuk, Medeni Kanun gereği, çocuğun menfaati gerektirdiği takdirde, Mahkeme tarafından velayetin sahibi değiştirilebilmektedir. Eski eşinizin, müşterek çocuğunuza, fiziksel, psikolojik şiddet uyguladığı anlaşılıyor. Bu da doğal olarak çocuğun menfaatlerine aykırılık teşkil eder. Çocuğa şiddet uygulaması, onu evden atması aynı zamanda suçtur; Türk Ceza Kanunu kapsamında, kötü muamele, aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali suçları kapsamında değerlendirilir. Yine, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun ve ilgili yönetmeliği hükümleri çerçevesinde eski eşiniz aleyhine koruma kararı verilmesine imkan sağlayacak eylemlerdir. Tüm bu yöntemler denenebilir. Velayetin Kaldırılması davasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler gereği çocuğunuz dinlenir.

Bu karmaşık ve bir o kadar özen gösteren süreçte, bir avukattan yardım almanızı öneriyorum. Ekonomik durumunuz bir avukata vekalet verecek güçte değilse, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak size ücretsiz vekil atanmasını talep edebilirsiniz.