Mesajı Okuyun
Old 19-09-2007, 15:32   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Hizmet verilmediği halde nalıncı keseri çalışmış (lütfen tabirimi mazur görün, konu bankalar olunca mevcudun doğruya en yakın ifade şekli bu oluyor).

Bence BK.nun sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanarak kesilen tüm bedellerin tarafınıza iadesini isteyin. Bu talepte bulunan, hataen para transferi yapan bankalar olunca, vatandaşlar iyiniyetli zenginleşen olarak kabul görmüyor, faiz konusunda da yasada açıklık bulunmadığı halde, paranın hesaba geçtiği tarih faiz başlangıç tarihi olarak kabul görüyor. (Böyle bir davayı özellikle AİHM 'ye taşıyacağım.)

Siz de aynı şekilde, kesintilerin yapıldığı tarihleri faiz başlangıç tarihleri olarak talep edip, sebepsiz zenginleşme hükümleri doğrultusunda iadesini isteyin. Davayı açmadan evvel, sözleşme hükümlerinin yerine getirilmediğini, hizmet verilmeye başlanmadığını, post cihazının halen sözleşmeye konu işyerine kurulmadığını, buna rağmen bilginiz dışında (en güzel örnek de çek ödemeniz -daha doğrusu ödeyememeniz- olacak). Kesintilerin yapıldığını çekinizin karşılıksız işlemi görmesi üzerine farkettiğinizi, yapılan tüm kesintilerin falanca gün içinde hesabınıza aktarılmasını, yahut post cihazının takıldığı ve hizmetin verilmeye başladığı tarihten ileriye yönelik olarak mahsubunu istediğinizi, aksi halde dava açacağınız yönünde ihtarda bulunmayı da ihmal etmeyin. Sözleşmeden dönmeyi tercih ediyorum deyip, dönüyorum demeli misiniz, sözleşme hükümlerini bilmediğimiz için bu konuda yorum yapmak zor.

Kazanır mısınız, muhtemel sözleşme çerçevesinde sanmıyorum. Ama burada olmasa, AİHM de kabul göreceği inancındayım.

Saygılarımla...