Mesajı Okuyun
Old 01-04-2011, 16:13   #1
Av.Tevfik TATAR

Varsayılan Tapu İptal Ve Tescİ-islah

Açmış olduğum bir ''Tapu İptal Ve Tescil'' davasında, talep sonucunda, yanlışlıkla dava konusu tapu kaydının, müvekkillerim adına payları oranında tescil talep ettim. Daha sonra ilk oturumda mirastan gelen bir taşınmazın söz konusu olduğunu, davacılar arasında iştirak halinde mülkiyet bulunduğunu ve davacılar arasında herhangi bir paylaşım olmadığını belirterek talep sonucumun müvekkillerim adına payları oranında değil doğrudan müvekkillerim adına tescilini ve bu durumun düzeltilmesini istedim. Bu beyanıma, davalı hazine vekili muvafakat vermedi. Konuya ilişkin hakim de herhangi bir karar vermedi.
Sonrasında bu beyanımın davanın genişletilmesi anlamında değerlendirildiğini, davalının da bunu kabul etmediği için davanın bu açıdan reddi söz konusu olacağını düşünerek, HUMK 83-88 maddeleri uyarınca talebimi dava konusu tapu kaydının müvekkillerim adına payları oranında değil, doğrudan iştirak halinde davacılar adına tesciline ilişkin ıslah dilekçesi verdim. Fakat ilgili hakim ıslah dilekçesiyle talep sonucumun değiştirilemeyeceğini belirtti. Halbu ki araştırdığım kadarıyla husumet hariç dava konusu ve sebeplerinin ıslah yoluyla bir defaya mahsus olarak değiştirilebileceği kanaatine vardım. Kaldı ki bu talebimin talep sonucunun değiştirilmesi anlamına gelmeyeceğini, sadece dava konusu tapu kaydının müvekkilerim adına payları oranında değil, iştirak halinde tescilini talep ettim. Islah dilekçesine ilişkin henüz bir karar verilmedi. Bu durumda nasıl bir süreç işler, ıslah talebim yerinde görülmezse nasıl bir yol izlemem gerekir.? Konuya ilişkin fikir ve yorumda bulunacak ya da Yargıtay kararı sunacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.