Mesajı Okuyun
Old 03-05-2009, 21:22   #22
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan mfa
Sayın Aladağ , bir yarar olmalı ki savcının değiştirilmesi talep edilmiş ve sonuç alınmış.Ayrıca Avukatlık Meslek Kurallarından yukarıda belirttiğim de savcıyı şikayetten bahsediyor.Dayanamadım ve arayıp bir üstada sordum bu şikayet nasıl uygulanıyor ve sonuç alınabilir mi diye. Bu gibi durumlarda savcı eğer kendiliğinden çekilmezse,Başsavcıya durum -hukuk ve ahlak kurallarına uygun ve nezaket sınırları içinde,anlaşılır gerekçeler sunarak- iletilebilirmiş. Fakat Başsavcılar nezaket icabı genelde savcılarını davadan çekmezlermiş.Ama durumun gereklerine göre o savcı yerine başka savcı görevlendirebilirlermiş.
Düşünün ki önceden kişisel husumetiniz olan bir savcı ile davada karşı karşıyasınız ve her duruşmaya da önceki çekişmeniz yansıyor. öyle ki daha önceki mesajlarımda belirttiğim üzere kürsü birlikteliğinin(bu nitelemeyi şimdi uydurdum ) olduğu muhakeme uygulamamızda;kürsüde yan yana olma,şekli bir durum olsa da bazen bu şekli birlikteliğin sınırının aşılması riski-çok nadir de olsa-mevcuttur. Bu nadir durumla karşı karşıya iseniz kanaatimce "yarar" da mevcuttur.

O zaman savcı da avukatı reddetsin, avukat istifa etsin. Sayın Aladağ'a ben de katılıyor ve yararını anlayamıyorum. Örneğin savcı sanığın tutuklanmasını istiyor ama hâkim karar veriyor, savcı sanığın ömür boyu cezalandırılmasını istiyor, ama hâkim karar veriyor, savcı karar vermiyor. Yani savcı kovuşturmada hep istiyor, karar vermiyor.