Mesajı Okuyun
Old 23-08-2007, 12:03   #16
Av.Cengiz Aladağ

Sayın ad-hoc,

Eyüp adliyesinde yaşadığınız aksaklığın UYAP genelgesinden değil, personelden kaynaklandığı açık. "Müvekkilimin duruşmasının ertelenmesini hangi mantıklı gerekçelerle ile izah edebiliriz?" diye soruyorsunuz. Kim söylemişti ve tam olarak tümce nasıldı şu an anımsamıyorum; şuna benzer bir ifadeydi: "Avukatların başka hiçbir yararı olmasa bile hukuk sisteminin açmazlarını insanlara benimsetmek gibi bir işlevleri var." Gerçekten yaşadığınız aksaklığı ya da benzer şekilde tüm meslektaşlarımızın yaşadıklarını, aksaklıktan asıl zararı gören müvekkillere açıklanması apayrı bir sorun. Hukuka, adalete en çok inanması gereken biz avukatlarda bile böyle bir inanç bırakmayan işleyiş, müvekkillere kısaca açıklanamayacak kadar aksaklık, hata, sorun içeriyor.

Ancak; "Hukukun genel ilkeleri çala kalem düzenlenmiş bir genelgeye göre mi tatbik edilmeli?" şeklindeki sorunuzun yaşanan aksaklığa ilişkin olmadığını, (belki iyi ifade edemedim, bir de şöyle deneyeyim) aslında sorunun "Bu genelge böyle mi uygulanmalı? Genelge uygulanırken, yasanın bir kenara bırakılması mı gerekir?" şeklinde sorulması gerektiği kanısındayım.

Körükörüne UYAP'ı savunmuyorum. Geçen yıldan bu yana çalıştığım kentte de UYAP var ve yaşanan aksaklıklar "burdan köye yol olur"; yine UYAP programlarının java ile yapılmış olması, yavaşlığı, sık sık bağlantı kesilmesi, her aşamada anlamsız bir "TAMAM" tıklaması gerektiren kötü kullanıcı arayüzü vb. gibi eleştirilecek ve eleştiriler dikkate alınarak düzeltilmesi gereken birçok yönü olmasına rağmen, sonuçta adalet mekanizmasının teknolojiden yararlanmasının iyi olduğunu düşünüyorum. UYAP genelgesi açısından olaya bakarsak, genelgenin hukuka aykırı olduğu kanısında değilim. Genelge adli mercilere yöneliktir ve avukatlar ile vekilsiz hak arayan kişilere bir külfet getirmemektedir. Sorun, adli mercilerin keyfi ya da personel yetersizliği, iş yoğunluğu, UYAP konusunda yeterli eğitim alınmaması gibi nedenlerle genelgeyi uygularken genelgede olmayan hususları kişi ya da avukatlardan istemesidir.

Sayın ad-hoc, Şişli adliyesinde takip yapma önerinizi de gülümseyerek karşılıyorum. Merak etmeyiniz, UYAP ile takip yapmak, bağlantı kesildiği için harç yatırmak için 2 saatten fazla beklemek gibi sorunlara aşinayım. Ancak tüm bunların "sorumlusunun" UYAP genelgesi olmadığı kanısındayım. Bizler hukukçu isek ve bir genelgenin iptalini istiyorsak, somut olarak bu genelgenin yönetmelik, yasa ya da anayasaya aykırılığını ortaya koymak zorundayız. UYAP'dan ben de memnun olmamama rağmen, böyle bir aykırılık bulamıyorum. Saygılarımla.