Mesajı Okuyun
Old 06-07-2018, 16:43   #3
Av. Erdem Akçay

Hukuk mahkemelerinde gerekçeli kararın tebliğinden sonra istinaf kanun yoluna başvurulabilirken, ceza mahkemelerinde karar duruşmasında hazır bulunmanız ve kararın yüzünüze karşı okunması halinde, 7 gün içerisinde istinaf kanun yoluna başvurmanız gereklidir. Bu başvuruyu bence süre tutum olarak adlandırmak doğru değil. Dilekçeye "süre tutum" ifadesinin yazılması da doğru değil. Zira yasada böyle bir imkan, ifade yok. Süre tutum dilekçesi denilen dilekçe aslında istinaf kanun yoluna başvuru dilekçesinin kendisidir. Adı da böyle yazılmalıdır. Ancak içeriğine, "gerekçeli karar yazıldığında istinaf nedenlerimizi ek dilekçe ile bildireceğiz", yazabilirsiniz. Çünkü HMK'dan farklı olarak CMK 273/4'te belirtildiği üzere, sayılan kişilerin istinaf başvurularında başvuru nedenleri belirtilmemiş olsa dahi, inceleme yapılır. Gerekçeli karar yazıldığında da ek layiha ile istinaf nedenleri dile getirilebilir. Ek layiha için bir sayı ya da süre de bulunmamaktadır. Önemli olan ilk dilekçenin, istinaf başvuru dilekçesi olarak süresi içerisinde sunulmuş olmasıdır.