Mesajı Okuyun
Old 12-07-2009, 01:30   #69
Academic

Alıntı:
Yazan minee.mine

Ben bu engelleri yeterince anlayamıyorum. Kadının doğasından gelen özellikleri derken, kadın'ın reğl dönemini ve hamileliğini mi kastediyorsunuz? Kadının sınırlarını daraltan bu mudur? Hamileliğinin 9. ayına kadar çalışan arkadaşlarım var. Doğum sonrasında da iş hayatlarına devam ettiler. Bazen çok zor şartlar altında da olsa, çalışıyor ve şikâyet etmiyoruz. (İstisnalar cinsiyet ayırmadan her zaman vardır.)

Kadının doğasından gelen özellikler derken kadının biyolojik olarak üretkenliğinin ve annelik rolünün birincil rol haline getirilmesini kastediyorum. Bunun kadını elbette sınırlandırdığını düşünüyorum. Görünmez bağlarla kadını çocuğuna ve evine bağlayan bu özelliği güzeldir ve annelik elbette kutsaldır. Kadına sosyal ve ekonomik olarak sağlanacak olanaklarla (çalışma ortamında var olabilmesi için çocuk bakım hizmetleri, çeşitli destek hizmetleri, doğum izni, hamilelik sürecinde iş güvencesi ce sağlık yardımı olanakları, süt izni, kreş vs...) kadının çalışma yaşamına daha aktif olarak katılımının sağlanmasındaki engellerin ortadan kaldırılması mümkün olur. Kadınların sadece eğitimli ve haklarının bilincinde olan büyük şehirlerde iyi koşullarda yaşayanlardan ibaret olmadığını da dikkate almamız gerekiyor. Okuma yazması bile olmayan ve herhangi bir mesleki donanımı olmayan kadınlar kadar, ev işi yaptıkları için artı değer ortaya koymadığı düşünülen çok sayıda kadın da söz konusu. Daha kapsamlı bakarsak kadınlara yönelik çok sayıda istismarın var olduğunu görebiliriz..