Mesajı Okuyun
Old 10-07-2010, 13:17   #1
m.cumhur

Mutlu Cmr sözleşmesine dayalı alacak.

Merhaba sevgili meslektaşlarım, derdest olan bir dosyamda müvekkil şirket karayolu taşımacılığından kaynaklı alacağını tahsil etmemi istiyor. Ancak; evrakları incelemem neticesinde şirketin cmr sözleşmesinigönderici yaptığını ancak faturayı alıcı olan yabancı bir italyan şirketine kestiğini gördüm.
Neden böyle yaptığını sorduğumda ise, gönderici firmanın öyle istediğini ve parasını alabilmek için faturayı italyan şirketine kestiğini söyledi. Ben sözleşmeye ve faturaya dayanarak icra takibi yaptım ancak gönderici firma borca itiraz etti. İtirazın iptali davası açtım ve dosya bilirkişiye gitti. Gelen raporda bir alacağımız olduğu doğrulanıyor Ancak; tüm sözleşmeler ve gümrük işlemleri gönderici ile yapılmasına rağmen sırf fatura italyan alıcı şirkete kesildiği için göndericinin borçlu olmadığı ve asıl borçlunun italyan şirket olduğu beyan edilmiş. Beyan için biraz süre istedim, sizlerden yargıtay kararı destekli yardımlarınızı rica ediyorum. Emsal dosyası olanlarda varsa paylaşırsalar sevinirim. Teşekkürler.