Mesajı Okuyun
Old 23-01-2009, 16:14   #1
Av.Hicran Danışman

Varsayılan Bedelsiz kalan teminat senedi-menfi tespit davası

Merhaba..Mesleğe başlayalım henüz iki yıl oldu ve ilk kez bir menfi tespit davası açacağım. Sitede bu konuya ilişkin olarak daha evvelden yazılanlara baktım..İspat yükü vb. konularında belli bir bilgi sahibi oldum..Lakin doğal olarak olaylar birebir örtüşmediğinden burada yeni soru açma ihtiyacı hissettim..
Olay şöyle: Müvekkil, 4-5 yıl sıhhi tesisat malzemeleri satan bir dükkanda çalışıyor..Geçen yıl işverenin piyasaya borçları çoğalıyor ve borçlarını ödeyemiyor. Müvekkille aralarında şöyle şifahi bir anlaşma yapıyorlar: Müvekkil, işverenin firmalara olan borçlarını ödeyecek, işveren de dükkanı müvekkile devredecek..Bir de teminat senedi düzenliyorlar muhasebeciyle birlikte..Senedin üzerinde teminat senedi olduğu yazmıyor, malen kaydı var, işveren şirket olmasına rağmen senette yalnızca ismi var, senedin unsurları tamam. Müvekkil, firmalara olan borçlarını ödüyor işveren de işyerini müvekkile devrediyor..Ancak bir yıl kadar sonra işveren muhasebeciden senedi alıp icra takibi yapıyor..Uzun yıllar birlikte çalışmaları, aralarında arkadaşlık ilişkisinin de oluşması gibi nedenlerle müvekkil senet üzerinde pek durmamış..Şimdi menfi tespit davası açacağım..Kanıtlaması zor bir dava olduğunu biliyorum. Elimdeki delillerle ne yapabilirim..Müvekkil dükkanı devralmış, işverenin borçlarını ödemiş, şimdi de firmalardan işverenin borçlarını kendisinin ödediğine dair makbuzlar topluyor, bu borçlar senedin keşide tarihi ile ödeme tarihi arasındaki zamanlarda ödenmiş. Senet muhasebecinin de olduğu bir ortamda hazırlanmış, hatta bir kısım yazıları O yazmış olabilir, tüm olayları iyi biliyor..Davamızı kanıtlayabilir miyim? Nasıl? Tanıkla ilgili kafam karıştı..Bedele ilişkin tanık dinletemiyoruz tamam, lakin hiçbir hususta mı dinletemiyoruz, malen kaydı olayı nasıl etkiler, firmalardan alınan makbuzlar işe yarar mı?
Olayla ilgili eksik bir husus bırakmadığımı düşünüyorum ancak sonradan fark ettiğim bir şey olursa eklerim..
Ben araştırmaya devam ediyorum, bu arada sizlerin de fikrini almak istedim..
Şimdiden teşekkürler..