Mesajı Okuyun
Old 03-04-2024, 23:13   #5
avukat.fks

Cevabınız için teşekkür ediyorum. Ek görevlendirme aldım fakat bu sefer de şöyle bir soru işareti oluştu; adli yardım başvurucusu anne, geçmişe dönük tazminat ile nafaka da talep etmek istiyor. TMK m. 304 e göre geçmişe dönük olarak doğum giderleri, doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderleri, gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderleri talep edebiliyor. Bundan sonrası için de küçüğe iştirak nafakası talep edebiliriz diye biliyorum.

1- Fakat anne 1 yıllık süreyi kaçırdığı için davayı küçük adına kayyımı temsilen açacağız. TMK m.304 deki kalemleri ve iştirak nafakasını küçüğün açacağı davada talep edebilir miyiz?

2- madde 304 deki kalemleri talep ederken bir değer belirlemek zorunda mıyız, yoksa miktar belirlemeden talep etmemiz yeterli olur mu, miktar asgari ücrete göre hesaplanan herkes için aynı değerlerin çıkacağı şekilde mahkeme tarafından hesaplanır mı?

3- Aynı davada talep edebilecek isek babalık davasına ek tüm bu talepler adli yardım görevinden uzaklaşmak olmaz değil mi?