Mesajı Okuyun
Old 25-11-2016, 22:50   #3
Av.MustafaCOŞKUN

Merhaba Sayın Meslektaşım,
Bu konuda bir tecrübem yok zira Stajyer Avukatım; yine de düşüncemi paylaşmak isterim.

1.Sorunuzdaki 8 kat maliki aynı zamanda evi fiilen de kullanıyor mu emin olamadım.Çünkü apartman aidatından kiracı sorumlu iken mantolama giderlerinden kat malikleri sorumludur diye düşünüyorum.

2. Bu 8 kat maliki aynı zamanda evde de oturuyorsa HMK 57/1-c gereği davaları oluşturan vakıaların ve hukuki sebeplerin aynı veya benzer olmasından ötürü tek bir davada davalı olabilirler kanaatindeyim. Bu durumda görevli mahkeme de Asliye Hukuk Mahkemesidir diye düşünüyorum.

3.Dairelerin bir kısmında kiracı varsa bu durumda HMK 57/1-c gereği mantolama giderleri bakımından maliklerin tamamı, aidatlar bakımından da kiracıların tamamı tek bir davada davalı olur diye düşünüyorum. Bu durumda da kiracılar bakımından görevli mahkeme Sulh Hukuk, malikler bakımından da asliye hukuk diye düşünüyorum.

4.Son olarak, maliklerin hepsinin evde oturmadığı ihtimalinde malik olup da aynı zamanda evde oturanlar bakımından da ödenmeyen aidatların ayrıca dava edilmesi gerekir diye düşünüyorum ki bu durumda da görevli mahkeme yine asliye hukuktur.

5. Daha önce benzer bir soruda Av. Suat ERGİN Bey KMK madde 37'ye dikkat çekmiş.Sizin için de geçerli olabilir.

Umarım bir şeyleri gözden kaçırıp yanlış bir düşünce ortaya koymamışımdır. Kıymetli eleştirilerinize açığım. Saygılarımla.