Mesajı Okuyun
Old 27-12-2010, 10:32   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Barış
Bence iki sistemde hatalı.
hukuk zenginleşme aracı olmamalıdır. hak arama yolunun zenginleşme yoluna dönüşmesi sistemi başka noktalara çekeceği hususunu unutmamak gerekir.
Tamam zarar veren bu zararı karşılayacak ancak bu ABD'deki gibi abartılı ya da Ülkemizde ki gibi komik olmamalı. Dengeyi bulmak gerekiyor. İnsanlar milli piyango alır gibi davalar açmaya başlarsa vay halimize

Ben zaten insanlar Milli Piyango da almasınlar diyorum.

Davanın açılmış olması, takdir edersiniz ki tazminata hükmedilmesi için yeterli olmayacaktır. Hakim, davanın koşullarının olup olmadığını değerlendirecek, şu anki sistemde de olduğu gibi sosyo-ekonomik duurmlarını vs. gözetecektir. Kusuru ağır olan ve maddi olarak da çok güçlü olan davalı, kusursuz Davacıya -gerekiyorsa- önemli miktarda tazminat ödemeye de mahkum edilebilmelidir. Bunu hakim takdir edecektir. Tazminat davalısı kişinin ödeyeceği tazminat belki kendisi için küçük bir tutar olabilirken, davacı tarafı zengin edebilecek bir tutara tekabül de edebilir. Varsayalım; Bill Gates için 1.000.000 TL sıradan bir para iken, vasat bir işçi için bu tutar zenginlik sembolüdür.

Her isteyene 1.000.000 veya 5.000.000 TL verilecek değil elbette.

Benim itirazım, tazminat davacıyı zenginleştirmemeli anlayışıdır. Gerekiyorsa zenginleşebilmelidir.