Mesajı Okuyun
Old 28-08-2007, 10:21   #141
hukukun-üstünlüğü

Varsayılan hukuk-cevap

hukukun birilerinin tekelinde olduğunu düşünmek bile başlı başına bir hata olur.biz sorunları tartışmaya çalışıyoruz yoksa hukuk devlet üniversitelerinin tekelinde değil merak etme.hem bu tekel olmayı nerden çıkardın korkma hukuk kimsenin tekeline girmez.ayrıca yazımda ben dahil hukuk okuyanları sorumlu tuttuğumu nerden çıkardınız.lütfen dikkatle okuyun ben asıl mağdur olacak kesimin biz hukuk okuyanlar olacağını belirttim.adalet bakanı da dahil barolar ve birçok akademisyen bu kadar çok hukuk fakültesi bulunmasının yanlış olduğunu ayrıca yeni fakülte açılmaması gerektiğini vurguladılar.ankara barosu yeni fakülte açılması girişimlerine karşı idare mahkemesinde açtığı davayı hatırlayalım.ilgili baro başta istihdam olmak üzere hukuk mesleğinin prestiji de dahil birçok konuda bu durumun olumsuz sonuçlar doğuracağını ayrıca altyapısı tamamlanmadan hukuk fakültesi açılmasının hukukçuluk mesleğini kötü yönde etkileyeceğini vurguladı.çünkü baro bilmektedir ki artık birçok avukat asgari ücerete talim etmekte köle gibi çalışltırılmakta açlık sınırının altında hayatını sürdürmeye devam etmekte ayrıca birçoğu iş bile bulamamakta.bence baro ne yazıkki haklı. ne yazık ki diyorum çünkü bu durum hukukçuluk mesleğinin halk nezdindeki saygınlığını olumsuz etkilemekte bunu da geçtim biz hukuk okuyanlar başta istihdam olmak üzere çok büyük sıkıntılar çekmekteyiz.hal böyleyken iktisadi idari bilimleri ya da işletmeyi örnek vererek sorunun üstünü kapayamayız.hem o dediğiniz fakültelerin mezunları da ne yazık ki bu olumsuz durumla karşı karşıya.onlar öyle diye biz de mi öyle olalım sorunları örtbas mı edelim.bence hukuk tercih edecek öğrenciler tüm bunları göz önünde bulundurmalı.ülkemde ilerisi düşünülerek işler yapılsaydı çok şey daha farklı olurdu bugüne dair günü kurtaran yorumlarla yarını sağlam temeller üzerine inşa edemeyiz.saygılar.