Mesajı Okuyun
Old 06-07-2020, 20:55   #2
Av.SARI

MÖHUK m.14/1:"Boşanma ve ayrılık sebepleri ve hükümleri, eşlerin müşterek milli hukukuna tabidir...."
Görüldüğü üzere yabancı unsurlu boşanmalarda (iki taraf da yabancı olduğu için maddenin bu kadarını okumak kanaatimce yeterli) MÖHUK'a göre hukuk seçimi mümkün değil. Bu sebeple kanaatimce tarafların Türkiye'de boşanabilmeleri için sadece Türk hukukunu seçmeleri yeterli değil.

Ancak;
MÖHUK m.2/3: "Uygulanacak yabancı hukukun kanunlar ihtilafı kurallarının başka bir hukuku yetkili kılması, sadece kişinin hukuku ve aile hukukuna ilişkin ihtilaflarda dikkate alınır ve bu hukukun maddi hukuk hükümleri uygulanır."

Irak Medeni Kanunu (veya ne şekilde isimlendiriliyorsa) vatandaşlarının mutad mesken (tarafların mutad meskeni Türkiye) hukukuna göre boşanmalarına izin veriyorsa ancak taraflar anlaşmalı olarak Türkiye'de Türk hakimin önünde boşanabilirler kanaatindeyim. Yani tarafların kendi hukuku başka bir hukuku yetkili kılmıyorsa birinci sorunuzdaki protokol ile Türk hukukunu seçip boşanmaları mümkün değil. Çekişmeli boşanmada ise bu yetki ile tarafların en azından hukuk seçiminde anlaşmaları gerekir diye düşünüyorum.

İkinci soruya gelirsek, MÖHUK kapsamında karşı devletin kanunlar ihtilafı hükümlerine veya maddi hukukuna ilişkin Türk hakimin araştırma yapması gereken bir konu varsa bunların yeminli tercüme halini Türk MÖHUK hükümleri ile beraber dosyaya sunmanızı tavsiye ederim.

Ancak yazdıklarım benim kanaatim, daha doğru bir bilgiye sahip bir meslektaş varsa ve bilgisini paylaşırsa memnum olurum.