Mesajı Okuyun
Old 21-03-2018, 09:01   #3
Av.Can

maalesef çok sayıda duydum bu durumu. artarak devam edecektir. Muhakkak arabulucuya başvurmadan önce sözleşme yapılıp sözleşmeye bu durumları engelleyecek madde koyulmalı. Ben yeniledim sözleşmemi. Üstadlar sözleşmesiz iş alma derlerdi hep. Arabuluculuktan önce ise kesinlikle sözleşmesiz işe el sürmemek gerek. Arabulucu aşamasında biterse anlaşılırsa ya da dava açmaktan vazgeçilirse vekalet ücretine hak kazanıldığı vs şeklinde. Hatta miktar da yazıyorum şu kadar vekalet ücreti diye dava değerine göre.

Konuya gelirsek bence bu olaylarda dava açılmamış olsa dahi arabuluculuk zorunlu bir yol olduğundan ve vekil mecburen bu yola başvurduğundan vekili azledip haricen anlaşma yapmak (çoğu zaman arabulucuyu da devre dışı bırakıyorlar) haksız azil kuralları çerçevesinde değerlendirilmeli. Vekalet ücretine hak kazanırsınız diye düşünüyorum. Ama 110.000 e anlaşıldığını ispatlamak mümkün değil sanırım. Bu yüzden arabuluculuk sürecine ilişkin daha düşük vekalet ücreti söz konusu olabilecektir. Geçmiş olsun.