Mesajı Okuyun
Old 21-04-2008, 14:48   #4
duyurucu1

Varsayılan bir hakim

Bu gün saat 15.00 itibarı ile Savcılıktaki defterlerin fotokopisini çektirdim.Müdürüne aslı gibidir diye onaylattırdım.Defterler fotokopilerini büroda ayrı ayrı dosyaladım.Üzerlerini kalın keçeli kalemle yazdım.
Mahkemesine şu dilekçeyi yazdım:

..Mahkemesine
DOSYA NO:2007/..
TALEP KONUSU:Yukarda dosya numarası arz edilen davanın ara kararı uyarınca,..Cumhuriyet Başsavcılığının ...hazırlık numaralı dosyası içerisinde bulunan ,..sitesine ait 2005 ve 2006 yılı karar defterlerinin fotokopileri yaptırılmış ve tastiklenerek..Başsavcılığından teslim alınarak,dosyanıza sunulmaktadır.
18.04.2008

Davacı vekili duyurucu1
Eki:defter fotokopileri

Elimde dilekçe,çantamda defter fotokopileri sevinç içerisinde Hakimin kapısını tıklattım.Havale yaptırıp dosyasına koyduracağım.Fakat o ne?Kapı kapalı.Hakim keşfe gitmiş.Aynı katta bulunan başka bir Mahkemenin hakimine yöneldim.Tık Tık.İçeri girdim.Dilekçeyi uzattım.Hakim inceledi.Eline kalemi aldı imzalayacak.Fakat o ne ?imzalamadı.
"Yahu sayın duyurucu1 ben bunu imzalayamam.Sen bunu dosya hakimine imzalattır.Ne olur ne olmaz.Burada savcılık filan diyor.Sonradan başımız ağrımasın.İlerde bi şey olursa imza atandan sorarlar."

İşte püf noktası burası.

Bir hakim.Karşısında avukat.Dilekçesinin altında avukatın imzası.Çantasında defter fotokopilerini teslim edip gidecek.Olay bu kadar basit.Cinayet değil.terör değil.Gizli bir iş yok.Olay anlatılan gibi.

Bu kadar cesaretsizlik olmaz.Bu kadar risk almaktan kaçınma olmaz.Bu kadar suya sabuna dokunmaktan korkar olmak olmaz.Bu kadar diken üzerinde oturararak"aman acaba sorumluluk altına girermiyim?"şarlanması ile hakimlik yürümez.

Oysa aynı defterlerin fotokopisini bir kat aşağıda görev yapan savcı imza karşılığı hiç bir sakınca görmeden bana teslim etmişti.Ben sadece bir kat yukarı taşıyan hambal görevi yaptım.

Ne mi oldu?Buna çok gülersiniz.

Dilekçemi imzalamaktan korkan,çekinen ,risk almayan mahkeme var ya.Onun kalem müdürü dilekçeyi okudu ve gözü kapalı imzayı bastı.Ben de karşıdaki esas mahkemesine götürüp dosyasına koydurdum.