Mesajı Okuyun
Old 01-10-2009, 23:48   #2
av.cevat

Sayın Meslektaşım;
Aslında verilen hükümlerde telefon,internet yoluyla görüşmelerle ilgili bir açıklama bulunmamasına rağmen verilen görüşme kararlarının bu yönde de yorumlanması gerekir. Çocuk en azından babasıyla fiziksel olarak görüşme sağlayamasa da telefon- internet aracılığıyla yapılabilir.(Kaldı ki çocuğun manen de buna ihtiyacı vardır)Kişisel İlişkinin Yeniden Düzenlenmesi için dava açarak bu isteğinizi belirtebililirsiniz.Ancak şunu da unutmamak gerekir ki kararı alsanız bile karşı taraf buna da birçok mazeretle mani olacaktır. Telefon görüşmelerinin engellendiğini ispatlamak vs. delilleri toplayıp yine sonuç dönüp dolaşıp velayetin nez-i ve tevdiine gelecektir.Maalesefki toplumumuzda velayet davaların birçoğu eğitimli veya eğitimsiz (üzülerek söylüyorum ki eğitimli ebeveynlerde daha çok)velayeti elinde bulunduran ebeveynlerin diğer ebeveyne karşı çocuğu yabancılaştırıp görüşmelerini engellemelerinden dolayı açılıyor.Bu tür davalarda herşeyden önce Avukat kimliğimi bile bir tarafa bırakarak çocukların karşılaştıkları manevi yıkımlar beni hep üzmüştür.Çünkü bu şekilde yaralanan çocuklar bizim yarınımız. O nedenle çocukla görüşmeleri en kısa sürede sağlamanızı dilerim."Çünkü çocuk babasının kendisini aramadığını düşünerek babasından uzaklaşabilir."Bu söylediğiniz tamamen gerçek.Ve bir süre sonra da çocuk görüşemediği ebeveynine karşı yabancılaşma/yabancılaştırma sendromu yaşıyor.Hele birde yanında bulunduğu ebeveynin bu yönde telkinleri varsa çocuklar oldukça katılaşıyor.Kolaylık ve başarılar diliyorum.