Mesajı Okuyun
Old 01-03-2006, 13:12   #1
Desarac

Olumsuz satılan gayrimenkulü garanti altına almak

merhaba,
elimizde bir gayrimenkul satış vaadi sözl. var ve ,henüz bedeli ödenmeden tapuya alıcı lehine tescil edilmek isteniyor (satış vaadi diye değil "satış" olarak.(!bana da garip geldi ama müvekkilin isteği..:P) ancak satıcı ,satım bedeline mukabil senetler düzenlemiş olmasına rağmen senetlerin hepsi tahsil edilmemiş yani satım bedeli tam olarak ödenmemiş(doğal olarak,senetlerin vadesi gelmediğinden).
aslında alıcı,ödeme konusunda hiç sorun çıkarmıyor ve düzenli ödüyor. ancak satıcı kendini garanti altına almak istiyor bunun için de söz konusu gayrimenkulün 3.kişilere satışını engellemek istiyor?
sizce nasıl bir yol izlenmeli hangisi daha kolay olur?
*tapuda satım gerçekleşse bile satıcı lehine,bedel tahsil edilinceye kadar gayrimenkulün 3.kişilere tescilini engeller bir şerh konabilir mi..?
*tescil gerçekleştikten sonra karşı tarafla da anlaşmak üzere muvazaalı bir icra takibi yapılıp söz konusu gayrimenkule haciz şerhi konulabilir mi?
*ipotek yapılabilir (mi)? ancak müvekkil bunu istemiyor..:PpP
*ihtiyati tedbir ya da ihtiyati haciz konabilir mi?
*ya da en sağlıklı ve kolay yol ne olabilir..?

---
kuyruğu olmasın gözü olmasın miyav demesin ama "kedi" olsun ,gibi bi soru oldu sanırım..)))
bence en doğrusu gayrimenkul satiş vaadi tapuya şerh edilip , senet bedelleri ödenince de satışın yapılması.. ama gel gelelim sağ olsun müvekkil bunu istemiyor.