Mesajı Okuyun
Old 08-04-2005, 09:13   #12
Nur

Sayın Avukat Sehper, Sayın Avukat Suat Ergen, Sayın Avukat Bülent S.Akpunar,Sayın Hukukçular, Hukukseverler;

Kiracım kira bedelini talep ettiğim % 50 oranında artırarak 450.00 YTL ye çıkarmayı kabul etmemiştir.

Kiracım sadece kira miktarını san on iki ayın TEFE oranı olan % 12 dolayında artırarak Mart 2005 ayının ve Nisan 2005 ayının kiralarını 340.00 YTL olarak ödemeyi uygun bulmuştur. Ve bu paraları hesabıma yatırmıştır.

Yaptığım araştırmadan dükkanımın hemen bitişiğindeki benzer dükkanların aylık kiralarının 450. YTL ve üstünde olduğunu öğrendim. Mektubumda da kiracımın dikkatini bu gerçeğe çekmiştim. Anlaşılıyor ki kiracım bu gerçeği göz ardı etmiştir.

Bu durumda bana takip edebileceğim üç yol kalıyor.

Birincisi, kiracımın uygun gördüğü % 12 oranında artışı kabul ederek aylık kiranın sadece 340.00 YTL olmasına razı olmak.

İkincisi: Avukat tutup kiranın rayiç bedelinin tespiti için mahkemeye gitmek. Yani kiracımla “ mahkemelik “ olmak. Bu da kiracımla aramızdaki ilişkilerin üzerinden “ kara kedilerin “ geçmesi, yani küskünlük, kırgınlık durumlarının ortaya çıkması sonucuna yol açacaktır.

Üçüncüsü, kiracımla tekrar müzakereye oturup kiranın hiç olmazsa ortada bir rakam olan aylık 400,00 YTL ye yükseltilmesini istemek.

Ben avukat tutup mahkemeye başvurmadan önce üçüncü yolu denemek istiyorum. Bu amaçla metni aşağıda kaydedilen mektubumu kiracıma göndermeyi planladım.

Sayın Kiracım ;

İlgi : 15 Mart 2005 tarihli mektubum.

İlgide kayıtlı mektubumda 1 Mart 2005 tarihinde başlayan yeni kira döneminde aylık kiranın sözleşmemizin ilgili maddesi uyarınca % 50 artışla 300,00 YTL ‘den 450,00 YTL’ye yükseltilmesini önermiştim.

Hesabımın incelenmesinden yukarıdaki önerimi kabul etmediğiniz ve aylık kira miktarını son on iki aylık TÜFE ( Tüketim malları fiyat endeksi ) artış oranı olan % 12 dolayında artırarak sadece 340,00 YTL’ye yükselttiğiniz görülmüştür.

Bilindiği üzere, kiraların artış oranlarının tespitinde çeşitli kriterler uygulanır.

Genellikle bu kriterler şunlardır :

1. Yıllık TEFE veya TÜFE artış oranları
2. Rayiç kira bedelleri
3. Hak ve nefaset kuralları

Sizin kira miktarını 300,00 YTL’den 340,00 YTL’ye yükseltmeniz sadece TÜFE artış oranı kriterine göre hesaplama yaptığınızı göstermektedir.

Ancak göz ardı ettiğiniz bir husus var : Bu da şudur: Dükkanın bulunduğu cadde üzerindeki komşu dükkanların aylık kiraları 450.00 YTL veya daha üzerindedir. Bu nedenle kira miktarının 340,00 YTL olması “ rayiç değerlere uygunluk “ kriteri ile bağdaşmamaktadır.

Takdir edeceğiniz üzere 340,00 YTL’ nin bile günümüz rayiç değerlerin böyle altında kalmasının sebebi uzun yıllardan beri dükkanımda çok düşük kira seviyelerinde kiracım olarak kalmış olmanızdır. Şimdi dükkanımın kirasını rayiç değerlere yükseltmek süreci içindeyiz.

Ancak kiranın 450,00 YTL olarak tespit edilmesi bütçenize fazla gelmiş olabilir.

Bu nedenle size aylık kira miktarını sadece 400,00 YTL’ye yükseltmemizi öneriyorum.

Bu önerimi kabul ettiğiniz takdirde, bu mektubumu aldığınız tarihten itibaren 10 gün içinde Mart 2005 ve Nisan 2005 aylarına ait kiraları lütfen 400,00 YTL’ye tamamlayınız. Ve Mayıs 2005 ayı ve müteakip ayların kirasını da lütfen 400,00 YTL olarak ödeyiniz.

Kiranın 400,00 YTL’ye yükseltilmesini kabul etmediğiniz takdirde, kira miktarının rayiç değerler göz önüne alınarak yeniden tespiti amacıyla bir avukat tutarak mahkemeye başvurmak zorunda kalacağım.

Davayı büyük ihtimalle kazanacağıma inanıyorum. Davayı kazandığım takdirde Yargıç rayiç değerlere uygunluk kriteri açısından kira miktarını 450,00 YTL hatta 500,00 YTL veya 550,00 YTL gibi rakamlara yükseltebilir. Takdir edersiniz ki böyle bir durum bütçenize daha ağır bir yük getirebilir.Davayı kazandığım takdirde avukatlık ve mahkeme masraflarım da sizin üzerinize rücu edilecektir. Bütün bunlar sizin için altından kalkamayacağınız güç bir sonuç yaratabilir.

Dolayısıyla kiranın 400,00 YTL’ye çıkarılması yönündeki önerimi kabul etmenizin sizin menfaatiniz bakımından da yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak kira miktarını 400,00 YTL’ye yükseltmenizi ve bunu teyit eden olumlu mesajınızı en geç on gün içinde bana ulaştırmanızı dilerim. “

Sayın Hukukçular;

Bu konuda izninizle şu soruları yöneltmek istiyorum :

1) Kiracıma göndermeden evvel ,yukarıdaki mektubumun metninde hukuki açıdan eklenmesini veya düzeltilmesini istediğiniz hususlar varsa lütfen bildiriniz.

2) Dava açarsam, davayı kazanma ihtimalim var mıdır ?

3) Sorunun çözümüne yönelik olarak başka alternatif yollar önerebilir misiniz ?

Mümkünse acele cevaplarınızı bekliyorum.

Selam ve saygılarımla,

Nur