Mesajı Okuyun
Old 29-09-2010, 11:28   #7
Av. Hilal Ceren HATİPOĞLU

Alıntı:
Yazan Hukuka Saygı
Değerli meslektaşım Av. Hilal Ceren Hatipoğlu. Cevabınızdan, tapu iptali ve tescili davası açarsak evin müvekkilim adına tescil edilebileceğini anlıyorum. Doğru mu anlamışım? Eğer öyle ise hangi sebeple bu davayı açmak lazım? Muvazaa mı, sebepsiz zenginleşme mi veya başka bir nedenle mi?
Çünkü müvekkile, benden evvel başvurduğu bir meslektaşım da, elinde evin parasını senin verdiğine dair belge olduğu için, evi dava açarak kendi adına tescil ettirebilirsin demiş. Ben bunun yasal dayanağını arıyorum. Bu nedenle mal rejiminin tasfiyesi yolu ile varılacak çözümü şimdilik düşünmüyorum.

Sayın meslektaşım,
Tapu iptal ve tescil davası sonucunda gayrimenkulün müvekkiliniz üzerine tescil edilmesi tabi ki bir ihtimal ama ben cevabımda "tescil edilir" demek gayesinde değildim. Böyle bir dava açabileceğinizi düşünmekle birlikte bunu sebepsiz zenginleşmeye dayandırmanız kanımca süre bakımından mümkün olmayabilir. Zira sebepsiz zenginleşme için 1 yıllık hak düşürücü süre öngörülmüştür. Süre henüz dolmadıysa buna dayanabilirsiniz. Ancak bu iddianız kabul edilmeyerek iradenizin bağış olduğu, geçerli olarak evin bağışlandığı ileri sürülür ise bağış olmadığını ve zenginleşmenin sebepsiz olduğunu ispatlamakla yükümlü olursunuz. Muvazaaya dayanırsanız da muvazaanın tarafı olduğunuzdan muvazaa iddianızı yazılı delille ispat etmek zorunda kalacaksınız.
Eğer boşanılacak ise sonucun zaten değişmeyeceğini ve tescil ile uğraşmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ama boşanmadan evi müvekkil üzerine alıp, satmak gibi bir düşünceniz varsa da müvekkilin eşinin ikna edilmeye çalışılmasının en doğru yöntem olduğu kanaatindeyim.