Mesajı Okuyun
Old 17-01-2011, 13:55   #16
karabekir

"SUÇU İŞLEMEZ HALE GETİRMEK"

Yargıtay 10.Ceza Dairesi Başkanı da benzer bir açıklama yapmıştı.Kastın aranması durumunda davaların sonuçlandırılmasının zor olacağıyla alakalı.

Ancak; bu eylemin suç olmasını sonuçlayan nedir sorusunu ben sormak zorundayım. Kişinin kastetmediği bir neticeden sorumlu tutulması ne kadar trajiktir.

Adam 100 tane çek kesmiş, iflas etmiş geriye 5 çeki kalmış ödeyememiş. Dikkat buyurulsun ödeyememiş. Elinde avucunda ne varsa satmış ödemiş ancak başka birşeyi kalmamış. Şu anki uygulamaya göre bu kişi 5 çekten önce adli para cezasına ardından hapse. Bu kişinin kastının ne olduğu belirlenemez mi?

Asıl mesele şu.Kişinin kastının ne olduğunun önemi yok. Yargıtay;ben kastı ararsam davanın sonuçlanması uzun süreceği gibi, bir sürü de iş yükü artacak, daha da fenası alacaklı hapis korkusuyla borcunu ödemek zorunda kalan borçludan parasını alamayacak.Yargıtay'ın bir üyesi "ekonominin hizmetinde olduğunu" belirtmişti ya.

Bizim açımızdan olay hiç "ADALET" terazisinden ele alınmıyor.Hukuk fakültesinde okurken her konuyu bu adil mi, bu hakkaniye uygun mu diye araştırırken mesleğe girdiğimizde; böyle olursa biz tahsilat yapamayız diyoruz. Böyle olursa iş uzar diyoruz. Adaleti savunmak yerde tahsilatçılık yapmanın yolunu seçiyoruz. Biraz ağır olacak kusura bakmayın ama benzeri bir anlayışı çek-senet mafyası zaten yapıyor. Onlar hapis yatırmıyor silah kullanıyorlar. Devlette silah kullanıyor. Ne kadar benzeşiyorlar...

Roma Hukukunu hepimiz okuduk. Sanırım şimdilerde seçimlik ders olmuş.Roma Hukukunda vardı.Borçlu borcunu ödeyemediğinde alacaklının esiri olurdu. Şimdi sormak durumundayım: borcunu ödeyemeyen borçlu alacaklının esiri değil midir?

Kanunları tek tek ortaya koyabilirim çek kanunundaki saçmalıkları tek tek sayabilirim, İnsan Hakları Sözleşmesine, Anayasaya, Türk Ceza Kanununa (böylebir aykırılık olur mu yahu kanunun kanuna aykırılığı gibi) aykırılıklarını söyleyebilirim de; sizler vicdanınıza sorun adalet bunun neresinde. Herşeyini verdiği halde borçlarının gerisini ödeyemeyen bir adamın hapse atılmasının neresinde "ADALET".

Vicdanımızı yoklamazsak konuşmamamız gereken bir konudan bahsediyorum.

vesselam...