Mesajı Okuyun
Old 14-06-2006, 14:48   #3
Gamze Dülger

Sayın Timucin999,
Sayın Av.Mustafa Ali'nin beyanları maalesef doğrudur.Bu konuda Manisa İcra Hukuk Mahkemesi kararını neredeyse tüm icra daireleri uygulamaktadır.Harçlar kanunu hilafına mahkeme kararı var mı hususunu açıklığa kavuşturmak gerekir.
Bence vekil meslektaşlarım,sırf işleri çabuk görülsün ve zaman kaybından kurtulunsun diye bu harcı ödemek zorunda kalıyorlar.Ancak talep yanlış olduğu gibi,biz uygulayıcıların teslimiyeti de yanlış.
Manisa Mahkemesi'nin verdiği kararı inceledim.İpoteğin paraya çevrilmesi yoluyla yalıpmış bir takipte gayrımenkule 150/c şerhi konuyor.Ardından alacaklı haczin kaldırılması yani 150/c şerhinin kaldırılması talebinde bulunuyor.Mahkemede yıllarca ödenmemiş ve hatta takibe konulmuş ipotek ödenmeden şerhin kaldırılması talebinin alacağın tahsili anlamında karine olacağını belirtmiş.Karara göre alacaklı alacağını tamamen garanti altına almışken ve satışa hemen geçebilecekken,150/c şerhini kaldırır tarzda ki talebin tahsilat anlamında olduğunu beyan etmiş.Ve karar Yargıtayca onanmıştır.
Ancak normal haciz kaldırma taleplerinde,icra müdürlerinin her işlemin altındaki niyeti sorgumala gibi bir görevleri yoktur.Kanun tam aksini emretmektedir.Dairede beyan esastır.Kanunlar karinelerin önüne geçer.Bir karine ancak iddia var ise belki incelebilir.İddia ise İcra Müdürlerinin görevi değildir,diye düşünüyorum.
Bu nedenle meslektaşlarımın hukuku-kanunları doğru yöntem ve doğru şekilde uygulamaları,bu şekilde genele yönelebilecek yanlış uygulamaların önüne geçeceğini düşünüyorum.Saygılarımla