Mesajı Okuyun
Old 26-12-2006, 19:41   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
MADDE 1/B.- (Ek: 4630 - 21.2.2001 / m.2) Bu Kanunda geçen tanımlardan;
a) Eser: Sahibinin hususiyetini taşıyan ve ilim ve edebiyat, musiki, güzel sanatlar veya sinema eserleri olarak sayılan her nevi fikir ve sanat mahsullerini,
b) Eser sahibi: Eseri meydana getiren (...) (*) kişiyi,
Fonogram: Sinema eseri gibi görsel-işitsel eserler içindeki ses tespitleri hariç olmak üzere, bir icrada yer alan seslerin veya diğer seslerin veya ses temsillerinin tespit edildiği ses taşıyıcısı fiziki ortamı,

B) HAKSIZ REKABET:
I - AD VE ALAMETLER:
MADDE 83 - Bir eserin ad ve alâmetleri ile çoğaltılmış nüshaların şekilleri iltibasa meydan verebilecek surette diğer bir eserde veya çoğaltılmış nüshalarında kullanılamaz.
1'inci fıkra hükmü umumen kullanılan ve ayırt edici bir vasfı bulunmayan, ad, alâmet ve dış şekiller hakkında uygulanmaz.
Bu maddenin uygulanması kanunun 1'inci, 2'nci ve 3'üncü bölümlerindeki şartların tahakkukuna bağlı değildir.
Basın Kanununun 14'üncü maddesinin mevkute adları hakkındaki hükmü mahfuzdur.
Tecavüz eden tacir olmasa bile, birinci fıkra hükmüne aykırı hareket edenler hakkında haksız rekabete müteallik hükümler uygulanır.

Sayın Aslı,

İlgili Yargıtay kararını önceki mesajımda alıntıladım. Bazı maddeleri buraya alıntıladım. Yardımcı olacak arkadaşlara kaynak olsun istedim. Aşağıdaki linki takip ederseniz benzer konu tartışıldı. Orada da FSEK’in bazı maddelerini alıntılamıştım. Yine 1980 tarihli bir Yargıtay kararını oraya alıntılamışım. Eseri tarif etmektedir. Umarım faydalı olur.

Saygılarımla

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...yalar%F Dm%FD