Mesajı Okuyun
Old 21-05-2007, 02:54   #86
Emin Cihan UYSAL

iyi günler sayın müstakbel meslektaşlarım,
Seneye son sınıf hukuk fakültesi öğrencisi olacağımı belirtmek istememle birlikte,hem vakıf hem de devlet üniversitesi hukuk fakültesi eğitimini bizzatihi yaşamış biriyim.
Çeşitli nedenlerden dolayı devlet üniversitesini ÖSS sınavında kazanamadım.
Sonra,bir karar verip "Hukuk"un benim açımdan bir yaşam stili olacağını keşfettim,ve bütün pahasına rağmen bir vakıf üniversitesinin hazırlık imtihanı safhasını başarıyla atlayıp,hazırlık okumadan direk olarak birinci sınıfını okumaya başladım.İlk yılımda, başarı sıralamasında 1.sıradaydım.Ve vakıf üniversitesine kaydolurken aklımda olmayan yatay geçiş düşüncesini,bazı ideolojik sebepler ve biraz da maddi nedenlerin etkisiyle hayata geçirdim ve birçok üniversiteye yatay geçiş başvuruları yaptım. Yaklaşık 10'a yakın başvurudan hemen hepsi kabul edildi ve okula kayıt olmam için süre verildi. Ben de kafamdaki şablona uygun bir hukuk fakültesi seçtim.
Şimdi bu konunun başlığının özüne gelecek olursam;
Vakıf üniversitelerinin eğitimini küçümsemeyin(küçümseyen varsa),çünkü vakıf üniversitesindeki hocalar, genellikle geçmişi olan ve uygulamada kaliteli düşünceleri olan insanlardır.Düz mantık kuracak olursak,devlet memuriyetininin üstünde yüksek maaşı veren yere kim gitmez ki ! Karşılaştırma yapamam bile şimdiki aldığım eğitimle..Neden mi istiyorsunuz benden? Hemen vereyim: Vakıf üniversitesindeyken birebir işin ehli Profesörlerle muhatap olurken,şimdi devlet üniversitesinde asistanların deney tahtası olabiliyoruz.Ve bazen yanlış ve acele bilgilerle doldurulabiliyoruz.Sonradan bunları düzeltmek mümkün gibi görünse de nerede kaldı o ders içindeki dikkat ve özen yükümlülüğü bekleyen asistanların sözlerine itibar eden öğrencilerin yadsınamayacak dinleme ve saygı özverisi !!..
Şimdilik söyleyeceklerim bunlar.Eğer yardımcı olabileceğim ve bazı konularda karşılaştırma isteyen arkadaşlarım olursa, buradan mesajlarını bekliyorum.Herkese hayırlı ve huzurlu günler dilerim.Saygılar...