Mesajı Okuyun
Old 18-07-2010, 04:17   #3
Av.Nur Hayat BURAN

Koray Bey,
Benim de çokça karşılaştığım, anlam veremediğim bir müessesedir "hukukçu bilirkişilik." Kimdir bu insan da hakimden çok şey bilmektedir? 'Hukukta üstün hizmet madalyası' (var mı acaba gerçekten?) almış meslektaşlara mı bu unvan verilmektedir? Bilindiği gibi bilirkişi, hakimin teknik bilgi ve görgüsü ile çözümleyemediği olaylar için atanmalıdır. Acaba bu hukukçu bilirkişi olan meslektaşların görgüleri mi daha fazla?
Benim karşılaştığım çoğu davada özellikle iş mahkelerinde dosyalar mutlaka hukukçu bilirkişiye gönderilmektedir. Tespit davalarında işçinin kaç gününün işverence Kuruma bildirildiğini, kaç gününün bildirilmediğini hukukçu bilirkişiler tespit etmektedir. Kıdem tazminatı hesaplamaları da hukukçu bilirkişilerce yapılmaktadır.
Daha da tuhafı sanki yaşadığım şehirde (Kütahya) ve daha pek çok küçük şehirde hukukçu bilirkişi yokmuş gibi dosyalarımız Ankara'daki hukukçu bilirkişilerin eline teslim edilmektedir. Teknik bilgileri daha kuvvetli herhalde..? Tek yapabileceğimiz itiraz, itiraz, itiraz diye düşünüyorum....
Sevgi ve saygılarımla....