Mesajı Okuyun
Old 16-11-2018, 09:19   #1
Konuk

Varsayılan kararın kesinleşme süresi

Merhaba,
şiddetli geçimsizlik sebebiyle açılan boşanma davası temyizden döndü. 17/10/2018 de karar verilmiş. 02/11/2018 de Ankaradan postaya verilmiş 05/11/2018 de İstanbul da posta dağıtım merkezine ulaşmış. Karar düzeltme için 15 günlük süre verilmiş ama ben bunu yapmayacağım. Eşim davacı ben davalı idim. Davamızda nafaka,tazminat gibi şeyler söz konusu olmadı. Zaten çocukta yoktu. Anlaşmazlığı eşim ıspat etti ve boşanmamız onandı. Şimdi onanarak gelen bu kararın kesinleşme süresi ne kadar sürer bunu merak ettim. ? Ne kadar zaman alır ? Yargıtay'ın yerel mahkemeye gönderdiği İlam bana tebliğ edilince kararın kesinleşmesi ne kadar zaman alır ? Nüfus cüzdanım hemen değişcek mi ?

Ayrıca davayı kaybetmiş olduğum için 2.350. tl kadar bir masraf bana çıkardılar. Davacı avukatı hemen ödememi istedi. Eğer hemen ödemezsem icraya vereceğini ücretin daha da artacağını söyledi. Ben de karar kesinleşsin öyle öderim dedim.Onun için karar ne zaman kesinleşir ? nüfusa ne kadar sürede geçer ? Bu ücreti ne zaman ne şekilde kime ödeyim. ? Avukatın kendi adına direk iban no.suna mı yatırayım.? Ayrıca mahkeme masrafı diye bişi de var mı götürüp adliyeye kaleme mi yatırayım ? ne yapayım. Dahası ben bu tutarı ne zaman ödeyeyim. Taksitle ödeme imkanım var mı ?