Mesajı Okuyun
Old 24-05-2004, 13:16   #2
OKoseoglu

Kalın ceza dosyalarında dizi pusulasına uygulamada çok sık rastlanılıyor. Bunları hazırlayanlar da çoğu zaman -angarya olarak görüldüğü için- kalem müdürü yerine en kıdemsiz memur çoğu zaman da mübaşirler oluyor. Dizi pusulası daha çok mahkeme kaleminin bir iç denetim ve takip föyü olarak kullanılıyor.
Bu pusulanın dosyanın içeriğine dahil olmadığı konusunda ben de itirazı inceleyen mahkeme ile aynı görüşteyim. Bildiğiniz gibi dosyaya konulacak her türlü evrak için hakimin havalesi zorunlu. Bu evrakların korunması için getirilen tek güvence. Hakimin havalesini, taşımayan ancak bir şekilde dosyanın içine giren bir evrakın dosyanın bir parçası olduğunun kabulünün ciddi sakıncaları olduğunu düşünüyorum. Bir kere iş yükünün fazla olduğu mahkeme kalemlerinde dosyaya bir şeyler sokuşturmak veya almak her zaman mümkün.
Dosyadan evrak kaybolduğu veya dosyaya evrak eklendiğini düşünen avukat ne yapmalı? Duruşma tutanaklarındaki silsile takip edilerek dosyadaki mevcut evrakların neler olduğu bir kere çıkartılabilecektir. Yine resmi makamlarla olan evrak alış verişinde kullanılan zimmet defterleri de önemli bir kanıttır. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde derhal mahkeme başkanına başvrulmalı, dosya birlikte incelenmeli gerekirse durum bir tutanakla tespit edilmelidir.
Mahkeme ile ilgili, bizzat hakimlerin suç işledikleri gibi ciddi şüpheleriniz varsa öncelikle kendi dilekçelerinizin sıhhati bakımından dilkeçelerinizi başka mahkeme kanalıyla göndermeniz ve hakim hakkında suç duyurusunda bulunmanız gerekecektir.