Mesajı Okuyun
Old 19-05-2007, 01:24   #14
Av.Gülsüm Sezen

Genel olarak konuya ilişkin hakim görüşlerde hemfikirim.Ama bu konuda büyük-küçük şehir çok fazla fark etmiyor bence.Zira müvekkil açısından bakınca her tip insan her şehirde var; hatta büyük şehirlerde bu "tip tip" oluş genişliyor
Anladığım ve genelleyebildiğim kadarıyla; ortalama halk gözünde ilk bakışta iyi avukat; İRİ-YARI, YAŞINI BAŞINI ALMIŞ, KODAMAN, ASIK SURATLI BİR TİP maalesef ki.. Hani hukuki bilgisine falan bakılmaz, astığı astık, kestiği kestik olsun yetiyor bu durumda.

Bu konuyla ilgili bir anımı anlatayım hemen : Bir icra takibi borçlusu -kusura bakmayın, zır cahil bir sokak erkeği-, muhatabı erkek olsun istiyor belli.Yardımcı elemanla muhatap etmiştim önce bu yüzden zaten, sonra baktım çocuk bunaldı; devreye girdim ve ısrar ettiği indirimin mümkün olmadığını, zira müvekkilin talimatıyla bağlı olduğumuzu tatlı tatlı ve defalarca, sakince anlattım. Israrla anlamadığı gibi, "Yaw avukat mısınız siz yaaw..ww" derrrken; bende bir kısa devre tabii artık, dolmuştum zaten, sabahtan beri laf anlatmaya çalıştığımı bu kez "acı acı" söyledim, "Ödemeye niyetiniz yoksa hiç uğraştırmayın, çıkın lütfen" falan. Sinirlendi bizimki hem de nasıl, "şikayet edecem" falan deyince iyice tepem attı, adımı-soyadımı-sicil numaramı-seceremi verdim, "Etmezsen ayıp" dedim çıktı, gitti sonunda çok şükür, derken.. 15 dakika sonra içeri girdi, özür dileyerek aynen aktarıyorum ; "Abla ben biraz sinirliyimdir de, özür dilerim, az önce yine -özür diliyorum- itliğim tuttu. Hani seni ÖYLE KİBAR, BİR DE GENÇ GÖRÜNCE AVUKAT DEĞİLDİR DİYE DÜŞÜNDÜM DE..." ?????? "E, yani iyilik yaramıyor insanlara denen bu demek ki, di mi?" dedim ben de, napim?
Neymiş? Bu tiplere insanlık dışı pek fena muamele işe yarıyomuş-ki olayda da istemeden de olsa yaradı-Bu mudur? Budur..