Mesajı Okuyun
Old 14-07-2008, 16:51   #5
Av . Nur Hanım

İnceleme tapu iptali ve 3. kişi adına tescil sorunu??

Sevgili Meslektaşlarım sorum konusunda şu hususa açıklık getirmek isterim.Mevzu yerin tapu tahsis belgesi hakkında iptallik bir durum sözkonusu değil.Belediyedeki ilgili birimlerde yaptığım görüşme neticesinde bu tapu tahsisli yeri eski satan kişinin ( kişi ölmüş ; bu durumda mirasçılarına geçti hak) başvurması halinde tapudan üzerlerine geçireceklerini söylüyorlar.Ancak sorunda burada başlıyor.Bu yeri merhum , 3.ncü bir kişye satmış ve bu kişi adi yazılı sözleşme ile satın aldığı tapu tahsis belgeli bu yerde en azından 16 yılıdr fiilen ikamet ediyor.Belediyeye sorumlu olduğu vergilerini vesair düzenli ödüyor.Ben bu durumda açacağım dava da tereddüte düştüm..Kabaca benimsediğim kanaat belediyeye tapu iptal tescil davası açmak.Tekrar vurgulamak isterim ki bu yeri zaten belediye oturulmaya elverişli buluyor..Eski hak sahibiinin varisleri gelsin üzerlerine geçirelim diyor.Ama benim istediğim musirisn sağlığında adi yazılı sözleşme ile sattığı 3.ncü kişiye bu yeri tapulamak .Hal böyleyken mirasçıları hasım göstermeden sadece belediye üzerine tapulu bu yer için direkt belediyeyi davalı gösterip tapu iptali ve şu an fiilen ikamet eden 3. ncü kişi için tescilini talep etmek isitiyorum.Fikirlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.