Mesajı Okuyun
Old 07-12-2010, 09:49   #1
akoguz

Varsayılan öğretmen+aylıksız izin+geçici görevlendirme

Sayın meslektaşlarım,
Öğretmen olan yakın bir arkadaşım kadrolu olarak Malatya ili pötürge ilçesine bağlı bir köye atanmıştır. Geçen yıl eş dolayısıyla geçici görevlendirme ile il merkezinde çalışmıştı. Eşi özel sektörde çalışmakta ve bir çocukları bulunmakta.
Bu yıl yine geçici görevlendirme için müracaat etmiş fakat İl Milli Eğitim müdürlüğü tarafından geçici görevlendirme talebi reddedilmiş. Ancak kadrolu başka öğretmenler ile sözleşmeli çalışan bazı öğretmenlerin geçici görevlendirilmesi yapılmıştır.
Bunun üzerine arkadaşım, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne müracaat ederek aylıksız izin istemiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu talebi de reddedilmiş dün itibariyle.
Sorum şu; 1)Aynı konumda bulunan başka öğretmenlerin geçici görevlendirilmesi yapılmasına rağmen hatta sözleşmeli öğretmenlerin bile geçici görevlendirilmesi yapılmasına rağmen öğretmen arkadaşımın bu başvurusunun reddedilmesi üzerine idari yargı yoluna gidebilir miyiz?Buna ilişkin hiç dava açtınız mı?Elinizde bu konu ile ilgili Danıştay kararı var mı?
2)Aylıksız izine ayrılma talebinin reddedilmesi işlemine karşı idari yargı yoluna gidebilir miyiz? Buna ilişkin elinizde Danıştay kararı var mı?
3)Ne yapmamız gerektiği konusunda hukuki bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
İyi çalışmalar diler, şimdiden teşekkür ederim katkısı olan herkese...