Mesajı Okuyun
Old 12-04-2008, 13:34   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sevde
Anlayamadığım bir şey var t.c başvurumun konuyla alakası yok demişsiniz fakat ben t.c vatandaşlığına evliliğim sebebiyle başvuruda bulundum nolur daha ayrıntılı açıklarsanız çok sevinirim tşekürler.
Sayın sevde,

Vatandaşlık konusu epeyce uzun ve değişik olasılıklar barındırmaktadır. Şu vakit itibariyle vatandaşlık başvurunuz kabul edildiyse, boşanma gerçekleşse bile vatandaşlığı kaybetmezsiniz.

Alıntı:
MADDE 5.- (Değişik: 4866 - 4.6.2003 / m.1) Bir Türk vatandaşı ile evlenme, kendiliğinden Türk vatandaşlığını bahşetmez. Ancak, bir Türk vatandaşı ile evlenme nedeniyle Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılar, en az üç yıldan beri evli olmaları, fiilen birlikte yaşamaları ve evliliğin devamı kaydıyla, yurt içinde en büyük mülki idare amirliklerine, yurt dışında ise Türk konsolosluklarına yazılı olarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru üzerine İçişleri Bakanlığınca yapılacak inceleme ve soruşturma sonucunda, aranan şartları taşıdıkları anlaşılan kişiler, bu durumun tespitine ilişkin karar tarihinden itibaren Türk vatandaşlığını kazanırlar.

Sizin durumunuzla ilgili madde yukarıdadır. Koyulaştırdığım bölüme göre, fiilen birlikte yaşama ve evliliğin devamı şartı bulunmaktadır. Vatandaşlık başvurusu,boşanma davası sonuçlandıktan sonra değerlendirilirse talebiniz red olabilir.

Diğer bir olasılık ise, alıntısını yaptığım 6 ıncı maddeye göre vatandaşlığın kazanılmasıdır.

Alıntı:
A) GENEL OLARAK VATANDAŞLIĞA ALINMA

MADDE 6 - Aşağıdaki şartları taşıyan yabancılar Bakanlar Kurulu kararı ile Türk Vatandaşlığına alınabilirler.

Vatandaşlığa alınmasını istiyen kişi,

a) Kendi millî kanununa, vatansız ise Türk kanununa göre reşit olmalıdır.

b) Müracaat tarihinden geriye doğru Türkiye'de 5 yıl ikamet etmiş olmalıdır.

c) Türkiye'de yerleşmeye karar verdiğini davranışı ile teyit etmiş olmalıdır.

ç) İyi ahlâk sahibi olmalıdır.

d) Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden hastalığı bulunmamalıdır.

e) Yeteri kadar Türkçe konuşabilmelidir.

Sorunuzdan 5 yıl ikamet koşulunu taşıdığınız anlaşılmaktadır. Diğer koşuları da yerine getirirseniz, bu maddeye göre vatandaşlığı kazanabilirsiniz.

Ailenizin diğer fertlerinin de T.C. vatandaşlığına geçtiğini söylediğiniz için başka bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Yoksa, başka pürüzlerde sizi bekleyebilirdi...

Gördüğünüz üzere, verdiğiniz bilgiler ve olasılıklar üzerine cevap yazabilmekteyiz. Bu nedenle hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan hukuki yardım alın.

Saygılarımla