Mesajı Okuyun
Old 30-09-2009, 10:14   #12
av.sebahattin

Hamza Bey, bildiğiniz üzere kefalette iki şart bulunmaktadır.

Sözleşmenin yazılı olması ve limitin belli olması (Kefil tarafından bilinmesi)

Zannımca sizin kefalet sözleşmeniz geçerlidir. Eğer ödeme planında da hangi sözleşme için kefil olunduğu belli ise..

Sizin durumunuzda sözleşmenin daha önce imzalanması ya da daha sonra imzalanması arasında bir fark göremiyorum. Zira hangisi daha önce imzalanmış olursa olsun, sonraki sözleşmeyi/ödeme planını kefili imzalamaya zorlamak hukuken ve madden mümkün değil. bu nedenle kefiliniz kefaletin bütün hukuki sonuçlarına vakıf olarak sözleşmeyi imzalamış görünüyor. ...diye düşünüyorum.

Bu arada üstad, sözleşmenin 12 punto düzenlenmemesi halinde sözlemin akibeti hakkında net bir yargıtay kararı bulamadım. bulursam burada sizinle paylaşırım. ( 6. Maddenin 6. paragrafı : "6/A, 6/B, 6/C, 7, 9, 9/A, 10, 10/A ve 11/A maddelerinde yazılı olarak düzenlenmesi öngörülen tüketici sözleşmeleri en az oniki punto ve koyu siyah harflerle düzenlenir ve sözleşmede bulunması gereken şartlardan bir veya birkaçının bulunmaması durumunda eksiklik sözleşmenin geçerliliğini etkilemez. Bu eksiklik satıcı veya sağlayıcı tarafından derhal giderilir.")