Mesajı Okuyun
Old 09-09-2008, 23:48   #15
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Kiracı yöneticinin istediği yakıt parasını öder ve kiradan keser. Gerisini kat maliki düşünsün. Kiracı bu konuyu yöneticiyle tartışmak ve kat malikinin haklarını korumak zorunda değildir diye kestirme yoldan düşünüyorum.

Saygılarımla
KMK 22.madde bu konuda kiracıya da müteselsil sorumluluk (+ödediği miktarı kiradan düşme) hakkı tanımışsa da, ben yasal bir işlem yapılmadığı sürece kiracının bu parayı ödemesini (ve en önemlisi kiradan kesmesini) tavsiye etmem. Zira bu miktarın kiradan kesilmesi durumunda, kiralayanın da eksik aldığı kira için temerrütten tahliye yoluna gitmesi mümkündür ki, bu davada kiracı olarak ödediğiniz miktarın "yasal" olduğunu ispat etmeniz gerekebilir, sadece "yönetici istedi" demek yeterli olmaz. Ki uygulamada da bu "yöneticilerce talep edilen ödemeler" çoğu kez yasal olmuyor, bu nedenle böyle bir kesintinin -KMK22. maddeye rağmen- sizin tahliyenize yol açması küçük bir ihtimal değil.

Bu açıdan kiralayanın muvafakkati olmadığı takdirde kiracıların kiradan bu tip kesintileri ancak yasal bir işlemle karşı karşıya kalmaları durumunda (örneğin icra takibi) ve durumu kiralayana da ihbar ederek yapmalarını öneririm, KMK22. maddeye güvenerek değil.

Öte yandan belki ayrı bir tartışma konusu olması gerekiyor, yeri gelmişken belirtmek istedim: KMK22. madde kira hukukunu yeterince bilmeden getirilmiş bir düzenleme gibi duruyor. Bu maddede kiralayanın her zaman kat maliki olacağı varsayılmış ancak kira hukukuna göre malik ve kiralayan farklı kişiler olabilir. Böyle bir durumda KMK22. madde de sorunu çözmek yerine daha çok kaos yaratıyor. (Veya şöyle diyelim, KM açısından sorunu çözüyor ama kira ilişkisi açısından kaos yaratıyor)