Mesajı Okuyun
Old 24-04-2013, 22:30   #6
orhan_bayraktar1907

Varsayılan Cezasının 1/5 ini cezaevinde geçirme şartı yokmu?

Sayın meslektaşlarım.

Belki yukarıda vermiş olduğunuz cevap yeterlidir ama benim müvekkil de aynı şekilde
cezaevine girdiği tarih: 18.04.2013
Mahkumiyet müddeti : 1 yıl 8 ay
Bihakkın tahliye tarihi: 13.12.2014
Şartlı tahliye tarihi : 25.05.2014

Şimdi bu durumda Meslekte yeni biri olarak İnfaz yasasının uygulamasında müvekkilim şahsında bir sıkıntı yaşıyoruz. Müvekkil 24.07.2012 tarihli sigara kaçakçılığı suçundan dolayı 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Belirli bir araştırma yaptıktan sonra, 4733 sayılı kanuna muhalefetten (sigara kaçakçılığı) dolayı 1 yıl 8 ay ceza almış olan ve cezası kesinleşmiş olan müvekkilimin denetimli serbestlikle birlikte yaklaşık 40 gün cezaevinde yatacağı hesabını yaptık. Ancak bazı meslektaşlarım ve müvekkilin cezaevindeki araştırmaları neticesinde cezasının 1/5'ini yani 4 ayını yatmak zorunda olduğunu söylemeleri bende tereddütler uyandırdı. Müvekkil Ümraniye E Tipi Kapalı Cezaevinde cezasının infazını çekmektedir. Burada acaba müvekkil cezasının 1/5'ini yattıktan sonra mı denetimli serbestlikten faydalanabilir, yoksa yaklaşık 40 gün yattıktan sonra denetimli serbestlik ile cezasının infazını devam ettirebilir mi? Netice itibariyla burada 6291 sayılı yasa ile 6411 sayılı yasanın birlikte yorumundan, yaklaşık 40 gün yatacağı, cezasının geri kalanını denetimli serbestlikte çekeceğini söyleyebilir miyiz? İkilemde kaldım, tereddütlerimi giderirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılar..