Mesajı Okuyun
Old 26-02-2009, 17:54   #1
justicewarior

Mutsuz Suça Sürüklenen Çocuk - 5395 Sayılı Kanun

Merhablar Herkese İyi çalışmalar;

CMK da aldığım bir dosya bugün karara çıktı. 10 yaşındaki çocuk hırsızlık yaptığı için çoçuk mahkemesi sıfatı ile asliye ceza mahkemesinde yargılandı.Ben dosyada sanık müdafiiydim. Kısa Kararda ise ;

1-) Yargılama giderleri ile bilirkişi gideri suça sürüklenen çocuktan alınmak üzere karar verildi. Bu kararın hukuki dayanağı nedir ? ve böyle bir karar verilebilir mi ? Yargılama giderleri suça sürüklenen çocuk üzerine bırakılmayıp kamu üzerine bırakılması gerekmezmiydi ? Neden ?

2-) Suça sürüklenen çocuğa 5395 sayılı yasanın 11.maddesi yollaması ile aynı yasanın 5. maddesi 5/1-a maddesi uyarınca danışmanlık tedbirine hükmedilmesine karar verildi.

5395 Sayılı kanunun 5/1-a Maddesi :

Koruyucu ve destekleyici tedbirler

MADDE 5 - (1) Koruyucu ve destekleyici tedbirler,
çocuğun öncelikle kendi aile ortamında korunmasını sağlamaya yönelik danışmanlık, eğitim, bakım, sağlık ve barınma konularında alınacak tedbirlerdir. Bunlardan;

a) Danışmanlık tedbiri, çocuğun bakımından sorumlu olan kimselere çocuk yetiştirme konusunda; çocuklara da eğitim ve gelişimleri ile ilgili sorunlarının çözümünde yol göstermeye, (YÜRL T: 15.07.2006)

2 numaralı bendde yazdığım karar aleyhe bir karar değil benim yorumlamama göre; peki ben bu sebeplerden dolayı karara karşı itiraz etmem gerekir mi? cmk görevlendirmesi gereği itiraz etmesem görevi ihmal suçunu işlermiyim.siz değerli hukuka gönül veren meslektaşlarımın yorumlarını bekliyorum...Saygılar...