Mesajı Okuyun
Old 26-01-2003, 15:42   #1
vefa

Varsayılan İntifa Hakkı

Herkese Merhabalar,

Bir konuda görüşlerinizi almak istiyorum.

KMK'na tabi bir gayrımenkulde , bir bağımsız bölümün kurumülkiyeti A'da, intifa hakkı 1/2 oranında B ve C de olsun.

A gayrımenkulünü satmak istemekte ancak intifa hakkı nedeniyle alıcısı olmayacağı ya da değerinden çok düşük bir bedelle satabileceği endişesini taşımaktadır.

B ise intifa hakkı kurulduğundan itibaren gayrımenkulü tek başına kullanmaktadır. ve C'nin intifa hakkına dayanarak alacak talebiyle
aleyhinde yaptığı icra takibine de itiraz etmiştir.

C bağımsız bölümden hiçbir şekilde istiifade edememektedir.

B , C'nin intifa hakkını kullanmasını engellediğine ve hiçbir karşılık ödemeye yanaşmadığına göre ; C ihtar çekmediği ve ecrimisil davası açmadığı halde B'nin davranışını paylı mülkiyet ilişkisini çekilmez hale getirmiştir şeklinde yorumlayabilir miyiz.?
( B'nin şahsına ait başka bir gayrımenkulü olduğu halde o mülkünü kiraya verip, son derece lüks olan sözkonusu dairede tek başına oturmaktadır)

MK:697 paydaşlıktan çıkarmaya ilişkin hükümlerin kıyasen intifa hakkında da uygulanabileceğini söylediğinden ben yukarıdaki olayda intifa hakkının ancak bu şekilde sonuçlandırılabileceğini düşündüm.

İzalei şuyu davası açılamayacağına göre ve intifa hakkını sona erdiren haller belli olduğuna göre böyle bir olayda çözüme ilişkin başka bir yol izlenebilir mi sizce?

Teşekkürler...