Mesajı Okuyun
Old 07-09-2008, 00:53   #8
üye25667

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Yani idareye başvursa bile kişi göreve iadesini isteyemiyor çünkü emekli maddi imkansızlık var bu kararı emsal görerek idareye başvurup tazminat isteyebilir miyiz ?(sanmıyorum ama) ya da adli yargıda manevi tazminat davası açılabilir mi ? (yine sanmıyorum )

Değerli meslektaşım; biraz düşündüm de müvekklinizin bu durumda isteyebileceği tek tazminat ( eğer emekli olmasa idi görev yerine dönüşü için alacağı) harcırahı geldi aklıma. Birde işlemi yapan idareye karşı adli yargıda dava açarsanız görevden reddedilir. İdareye karşı açılacak tüm davaların adresi İdare mahkemeleridir, velevki idarenin bir ajanına kusur izafe edilmesin. Somut olayda Haksız olarak (örneğin istenmeyen personel statüsünden) tayin çıkaran bir üst makam var ise bu kimseye karşı Asliye Hukuk Mahkemesinde D.M.K 13 e istinaden dava açabilirsirsiniz. Ama bu halde de manevi ızdırabı kanıtlamak biraz zor olacak gibi. alıma gelen bir diğer çözüm de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi; İptal istemi açısından iç hukuk yolları tükendiğine göre önünüzde bir engel yok düşüncesindeyim. İdarenin keyfiliğine karşı bir sonuç alabilirsiniz AİHM de.
Saygılar